Denník N

Správna činnosť črevnej flóry účinkuje blahodarne na nervy, pomáha nám zostať zdravými a rýchlo sa vyliečiť

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Liečbu antibiotikami, ktoré spolu s choroboplodnými ničia aj dobré mikróby, je veľmi vhodné spojiť s jedením potravy obsahujúcej probiotiká, čo sú vlastne kultúry užitočných baktérií.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Americký Národný inštitút zdravia (National Institutes of Health – NIH) už niekoľko rokov vedie veľký projekt zameraný na štúdium mikróbov v ľudskom tele, Human Microbiome Project. Výsledkom je, že o našich podnájomníkoch, konkrétne baktériách, vírusoch a kvasinkách (hubách) toho vieme teraz oveľa viac.

Baktérie a vírusy sa stali strašiakmi po tom, ako Pasteur, Koch, Semmelweis, Roux, Behring a mnoho ďalších múdrych ľudí zistilo, že mikróby sú pôvodcami nákazlivých chorôb.

Vďaka ich objavom sme našli spôsob, ako úspešne bojovať proti chorobám, napríklad očkovaním či antibiotikami. Pravda je však taká, že len veľmi málo mikróbov je choroboplodných. Aký je vlastne rozdiel medzi dobrými a zlými mikróbmi?

Gén, ktorý kóduje toxín

Niekedy stačí iba jeden gén navyše, kódujúci napríklad nejaký bakteriálny jed – toxín. Napríklad baktéria Vibrio cholerae spôsobujúca choleru vylučuje toxín, ktorý spôsobuje dehydratáciu buniek črevnej sliznice.

Baktéria Clostridium tetani, pôvodca tetanu, zasa produkuje tetanospazmín, ktorý cielene napáda nervové spojenia, čím vyvoláva smrteľne nebezpečné svalové stuhnutie.

Jed baktérie Corynebacterium diphtheriae (záškrt) blokuje prepis RNA a narúša tak metabolické procesy v bunkách a baktéria Bordetella pertussis (čierny kašeľ) zasa syntetizuje jed, ktorý preruší prenos aktivačného signálu v bunkách, čím potláča protiútok imunitných buniek.

V tele máme viac baktérií ako vlastných buniek

Absolútna väčšina baktérií je však neškodná. Napriek tomu, že sú tvorené len jednou bunkou, sú to veľmi spoločenské tvory: vytvárajú kolónie. A veľmi dobre si rozumejú aj s oveľa mladšími mnohobunkovcami, ľuďmi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie