Denník N

Tetovač z Osvienčimu bol zo slovenských Krompách, svoje tajomstvo prezradil až na sklonku života

Austrálska obálka knihy Tetovač Osvienčimu od Heather Morrisovej a Lale Sokolov v mladom veku. Foto – Echo/Kickstarter-Project-TheTattooist
Austrálska obálka knihy Tetovač Osvienčimu od Heather Morrisovej a Lale Sokolov v mladom veku. Foto – Echo/Kickstarter-Project-TheTattooist

Lale Sokolov prežil koncentračný tábor vďaka tomu, že tetoval väzňom identifikačné čísla. Takto sa zoznámil aj so svojou životnou láskou. O silnom príbehu dvoch slovenských Židov teraz vychádza kniha Heather Morrisovej v angličtine.

To tajomstvo z koncentračného tábora v Osvienčime si Lale Sokolov so svojou ženou Gitou nechávali aj dlhé roky po vojne pre seba a svojich najbližších priateľov. Aj v bezpečí austrálskeho Melbournu o ňom vedelo len veľmi málo ľudí. Zlom nastal, keď Laleho životná láska Gita zomrela.

Lale sa rozhodol, že jeho príbeh by nemal zostať nevypovedaný a zabudnutý. A začal hľadať niekoho, komu by sa mohol zdôveriť, že bol tetovačom v nacistickom koncentračnom tábore.   

Príbeh o dvoch slovenských Židoch, ktorým sa podarilo prežiť a nájsť nový domov v Austrálii, teraz vychádza v románovej podobe s názvom Tetovač z Osvienčimu (The Tattooist of Auschwitz). Napísala ho Heather Morrisová, ktorá pracuje vo verejnej nemocnici v Melbourne a práve jej ho Lale Sokolov do detailov pred svojou smrťou vyrozprával.

Vydavateľstvo Ikar sa chystá knihu vydať v slovenčine v júni s názvom Tetovač z Auschwitzu.

Príbeh, ktorý možno stojí za to

„V roku 2003 jej predstavili staršieho džentlmena, ktorý by jej mohol povedať príbeh, ktorý asi stojí za vyrozprávanie. Deň, keď stretla Laleho Sokolova, zmenil obom život,“ napísalo londýnske vydavateľstvo Bonnier Zaffre, ktoré jej knihu vydá v najbližších dňoch. Ako ich vzájomné priateľstvo rástlo, Lale jej rozprával aj tie najstráženejšie spomienky na svoj život počas holokaustu.

Morrisová jeho príbeh najskôr spracovala ako filmový scenár, scenáre totiž písala už niekoľko rokov. Neskôr ho prepísala do knižnej podoby ako svoj literárny debut. Jej Tetovač z Osvienčimu je napísaný ako fikcia postavená na základe pravdivého príbehu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie