Denník N

Najväčší tender tretej Ficovej vlády vrcholí, kazašskú firmu sa železničiarom nepodarilo vyhodiť

Nový šéf Úradu pre verejné obstarávanie trávil Vianoce rozhodovaním o zákazke za 300 miliónov eur.

Manažéri štátnych ŽSR sa blížia k vyhodnoteniu doteraz najväčšieho tendra tejto vlády. Vypísali súťaž, v ktorej ide o 305 miliónov eur (bez dane).

Veľkosťou túto zákazku presahujú spomedzi živých vládnych kontraktov len niekoľko zmlúv. Tri z nich – stavba najdlhšieho diaľničného tunela na Slovensku (Višňové) a obchvaty Bratislavy a Prešova sa kompletne tendrovali ešte za minulej vlády.

Železničiari naposledy takúto veľkú hru uzatvárali, keď od konzorcia okolo Doprastavu a TSS Grade objednávali prerábku železnice na Považí za 365 miliónov eur. Tento tender bol vyhodnotený v lete 2016 tesne po voľbách. ŽSR majú odvtedy nového šéfa – Martina Erdössyho, ktorý už práve finišujúci tender na trať od Devínskej Novej Vsi smerom k českej hranici vedie od začiatku.

Aktuálna zákazka na prerábku koľajníc je vzhľadom na svoju veľkosť v centre pozornosti všetkých stavebných gigantov a vplyvných lobistov. V posledných týždňoch sa ich pozornosť sústredila na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý rozhodoval o námietke firmy, čo železničiari vyradili z tendra.

Volá sa Integra Construction, sídli v Kazachstane, na našom trhu je nováčik a kontrolóri z ÚVO ju na rozdiel od štátnych železničiarov podržali.

Úrad: Skúsenosti jasne dokázali

Aktuálne rozhodnutie ÚVO, v ktorom sa úrad postavil štátnym železniciam, je prvou veľkou skúškou  nového šéfa kontrolórov Miroslava Hliváka. Pri nástupe do funkcie na jeseň tohto roka bol totiž v podozrení z prepojenia na vládnu stranu Most-Híd.

Hlivák získal v septembri post šéfa ÚVO v opakovanej voľbe po tom, ako sa favorit prvej voľby Juraj Méry sám priznal, že s predsedom Mostu Bélom Bugárom debatoval o novom poste.

Hlivákov tím poslal 28. decembra železničiarom rozhodnutie, v ktorom nariaďuje ŽSR vrátiť firmu do tendra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie