Byť štátnym úradníkom už na Slovensku nie je nadávka

Mladí úradníci vysvetľujú, že práca pre štát nie je nuda. Majú prístup k lepším dátam ako firmy.

Pracovný inzerát Inštitútu finančnej politiky. Foto – IFP

Dvadsiatka dospelých ľudí stojí pred tabuľou. Zoradia sa vedľa seba podľa toho, ako dlho pracujú v štátnej správe.

„Ja nastupujem o dva mesiace,“ ozve sa z jedného konca radu. Na druhom konci stojí úradníčka, ktorá pracuje pre štát päť rokov. Spočiatku rozpačito a placho sa medzi sebou zoznamujú a zisťujú, že každý pracuje v inej oblasti.

Veda, bytová politika, umelecké práva, ministerstvo spravodlivosti, inštitút zdravotnej politiky, ministerstvo životného prostredia. Pracujú na rôznych úradoch a rôzne dlho a stretávajú sa tu po večeroch.

Toto je Klub úradníkov dobrej vôle, komunita ľudí zo štátnej správy, ktorí majú chuť nabúravať stereotypy o nevrlých a nudných úradníkoch.

Je dobré o nich vedieť viac najmä teraz, keď o svoje miesta bojujú analytici z ministerstva školstva, ktorých sa po presunoch ministerky Martiny Lubyovej (za SNS) zastali analytici z rôznych iných ministerstiev.

Z advokácie k prezidentovi Kiskovi

Klub založila pred dvoma rokmi vyštudovaná právnička Zuzana Vargová. Právo začala študovať v Košiciach a keď sa jej zdalo, že na východe má málo príležitostí, prestúpila na Karlovu univerzitu v Prahe. Počas štúdia stážovala v advokátskej kancelárii.

Po čase odišla. „Práca v advokácii ma nenapĺňala. Boli tam situácie, ktoré ma zaujímali, ale nebola to láska.“ Ako študentka chcela experimentovať. Neskôr študovala aj v Holandsku a Dánsku.

Na Slovensko sa dostala cez program Leaf, ktorý láka mladých študentov zo zahraničia späť na Slovensko. Ponúkli jej stáž v prezidentskej kancelárii na odbore vnútornej politiky, kde sa začala venovať zdravotníctvu. Po dvojmesačnej stáži si ju nakoniec v paláci nechali.

„Najprv som si myslela, že práca pre prezidenta bude nuda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |