Denník N

Anonymný web Domáca liečba už „odhalil“ viac liekov na rakovinu než laureáti Nobelovej ceny

Stránka šíriaca zdravotnícke bludy je novým šampiónom medzi slovenskými dezinformačnými webmi. Lekári varujú, že internetové bludy môžu pacientov odrádzať od skutočnej liečby.

Neprejde mesiac, aby server Domáca liečba nenapísal o nejakom novom lieku na rakovinu. Môžete sa tam dočítať, že rakovinotvorné bunky dokáže zabiť púpava, červená repa, zeleninový džús, alebo napríklad emócie.

Naša ochrana pred rakovinou sa oslabuje, „ak ostávame nahnevaní, frustrovaní alebo negatívni ohľadne nejakej situácie“, napísal server zhruba pred rokom.

Nebyť Facebooku, server Domáca liečba by bol len okrajovým webom, aké navštevuje len špecifická skupina fanúšikov alternatívnej medicíny. Vďaka Facebooku však dokáže zasiahnuť aj tisíce Slovákov, ktorí by sa inak týmito témami vôbec nezaoberali.

Podľa zistení Denníka N sa Domáca liečba minulý rok na Facebooku zaradila medzi najväčších šampiónov slovenskej dezinformačnej scény. V počte lajkov, zdieľaní či komentárov ho predbehla iba stránka Slobodného vysielača a prokremeľský web Hlavné správy.

Ako to dosiahli? Stačilo raz za deň uverejniť článok o nejakom zázračnom lieku, o ktorom vám lekári nepovedia.

Napríklad vo februári valcoval sociálne siete článok o účinkoch zmrazených citrónov. Stačí ich postrúhať, pridať do jedla a môžete sa zbaviť cukrovky, vysokého tlaku, obezity, stresu a samozrejme aj rakoviny.

„Najlepšie na citrónoch je to, že na rozdiel od chemoterapie sa zameriavajú výlučne na rakovinové bunky, pričom zdravým bunkám neublížia,“ píše sa v článku.

Z analýzy Denníka N vyplynulo, že takmer štyritisíc väčšinou dospelých ľudí považovalo tento článok za taký zaujímavý, aby ho na Facebooku zdieľalo svojim známym.

Lekár: Sú tam samé nezmysly

Keď si článok prečítal košický lekár Maroš Rudnay, ktorý sa na serveri Lovci šarlatánov snaží vyvracať zdravotnícke nezmysly, zaujalo ho niekoľko vecí. „Ako prvé udrie do očí, že citróny majú liečiť viac vážnych ochorení, ktoré sú zo svojej podstaty úplne odlišné.“

Stačí zostať pri rakovine: článok sa neobťažuje nijak vysvetliť, o akom type rakoviny vlastne hovorí. „Hovoríme o leukémii? Rakovine prostaty? Hrubého čreva? A pokiaľ o všetkých, tak aká chemická látka dokáže brániť nekontrolovateľnému deleniu buniek? Nič z toho sa nedozvieme,“ hovorí Rudnay.

Bežnému človeku by mohlo napadnúť, že citróny predsa obsahujú vitamín C, ktorý niektorí lekári používajú aj pri podpornej liečbe rakoviny. Je tu však problém. „Pri podpornej liečbe sa vitamín C podáva injekciami a nie citrónmi. V citrónoch je ho veľmi málo. Človek by ich potreboval zjesť také kvantum, že by to jeho telo nemalo šancu stráviť,“ vraví lekár z Lovcov šarlatánov.

O pol roka neskôr publikoval článok o zmrazených citrónoch aj web Báječný lekár. Na Facebooku mal opäť stovky zdieľaní.

Jednoduchý plagiát

Článok, prirodzene, neobsahuje odkazy na žiadne vedecké štúdie, ktoré by jeho tvrdenia podporovali. Namiesto toho čitateľ okolo textu uvidí len reklamné bannery na rôzne produkty či služby.

Navyše, text nemá známeho autora – bol nepodpísaný.

Aj rýchlym googlovaním sa dá zistiť, že nevznikol na Slovensku. Administrátor webu Domáca liečba ho prevzal z amerického webu Unknownremedy.com (Neznáme liečivá), kde vyšiel tri týždne predtým.

Kto je  administrátorom Domácej liečby? To čitateľ nezistí. K dispozícii je iba kontaktný formulár. Keď Denník N poslal otázky,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na Facebooku

Viac info

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie