Denník NHanili Židov a Rómov, dnes začína byť Jobbik pre Maďarov prijateľný

Juraj ČokynaJuraj Čokyna
Víťaz doplňujúcich volieb Lajos Rig a jeho stranícky šéf Gábor Vona. FOTO - TASR/AP
Víťaz doplňujúcich volieb Lajos Rig a jeho stranícky šéf Gábor Vona. FOTO – TASR/AP

Po prvýkrát vyhral v priamom súboji o parlamentné kreslo kandidát Jobbiku. Strana sa stáva prijateľnou alternatívou aj pre umiernených voličov.

Kým niekoľko tisíc ľudí v nedeľu vyšlo do ulíc Budapešti, aby si pripomenuli deportácie maďarských Židov, ktorí zahynuli počas holokaustu, zopár desiatok kilometrov odtiaľ sa asi 30-tisíc voličov v doplňovacích voľbách rozhodovalo, koho pošlú do maďarského parlamentu.

Väčšina z nich hlasovala za kandidáta Jobbiku – krajne pravicovej strany, ktorá sa opakovane prejavila protižidovskými a protirómskymi činmi a výrokmi.

„Nálada je nastavená na zmenu vlády a s Jobbikom má konečne krajina šancu zmeniť ju,“ vyhlásil po víťazstve v obvode mestečka Tapolca pri Balatone šéf Jobbiku Gábor Vóna.

Preháňal – Fidesz má aj po nedeľňajšej strate ešte stále pohodlnú parlamentnú väčšinu – no pre Jobbik išlo o historické víťazstvo. Žiadnemu jeho kandidátovi sa ešte v priamom súboji politikov nepodarilo získať parlamentné kreslo.

Rok po voľbách Fidesz stratil už druhého poslanca, ústavná väčšina je minulosťou, jeho preferencie klesajú a najväčším vyzývateľom Viktora Orbána sa stáva práve Jobbik. Aj preto, lebo kedysi otvorene extrémistická strana sa čoraz viac posúva do politického stredu.

Druhá porážka Fideszu od volieb

Pre vládnuci Fidesz a premiéra Viktora Orbána je to už druhá prehra v priebehu dvoch mesiacov.

Prvá politická facka prišla vo februári, keď doplňujúce voľby vo Vespréme (neďaleko od Tapolca) vyhral nezávislý kandidát a občiansky aktivista Zoltán Kész.

Pre Fidesz to znamenalo, že v maďarskom parlamente po takmer piatich rokoch prišiel o ústavnú väčšinu. Tú v minulosti Orbán využil na prijatie novej ústavy či nového volebného zákona. To všetko s cieľom, aby seba a svoju stranu čo najviac zabetónoval v politickom systéme.

„Sú to symbolické voľby, máme tu možnosť vykopnúť prvú tehlu z toho múru, ktorý okolo nás Fidesz postavil. Ak sa to podarí, môže sa to podariť v apríli v ďalších doplňujúcich voľbách v neďalekej Tapolci, a potom môžu demokratické sily zvíťaziť aj v parlamentných voľbách najneskôr v roku 2018,“ povedal vtedy pre Denník N Kész.

V jednej veci sa Kész nemýlil, opozícii sa skutočne podarilo preraziť aj v Tapolci. No na rozdiel od Vesprému tam nezvíťazil kandidát demokratickej opozície, ale radikálneho Jobbiku. Lajos Rig v tesnom súboji porazil kandidáta Fideszu Zoltána Fenyvesiho o 261 hlasov.

„Hrá sa o veľa,“ povedal pred voľbami šéf Jobbiku Gábor Vóna pre BBC.

On sám sa podľa portálu Hungarian Spectrum dva týždne pred voľbami presunul do Tapolce, kde až do volieb každý deň presviedčal voličov, aby svoj hlas dali práve kandidátovi Jobbiku.

Radikáli, ktorí zmenili imidž

Podľa nedávneho prieskumu agentúry Medián si len 29 percent Maďarov myslí, že Orbánova vláda robí svoju prácu dobre.

Nízke hodnotenia mala maďarská vláda už dlhšie, výhodou Fideszu však bolo, že väčšina voličov nevidela schopnú alternatívu. Ľavicovú opozíciu viedli nezmenené tváre, Jobbik zas väčšina ľudí považovala za príliš radikálnu stranu.

Svoj imidž však dôsledne menil a analytici už dlhšie upozorňujú, že strana, ktorá kedysi zakladala Maďarské gardy či útočila na Rómov a Židov, sa stáva prijateľnou aj pre umiernenejších voličov.

„Za posledné dva roky si učesali imidž, už nehovoria ako extrémisti a darí sa im vyvolávať dojem, že by mohli byť vo vláde. Volám to parfumový nacionalizmus. V obsahu je rovnaký, ale jeho výzor a vôňa sú iné,“ vysvetlil v marcovom rozhovore pre Denník N Peter Kreko z Political Capital Institute.

Aj preto počet maďarských voličov, ktorí by volili Jobbik, od minuloročných volieb mierne stúpol. Predbehli aj stagnujúcich socialistov a blížia sa k Fideszu, ktorému preferencie od volieb sústavne klesajú.

Podľa marcového prieskumu agentúry Ipsos bol rozdiel medzi dvoma pravicovými stranami len tri percentuálne body. Fidesz by volilo 21, Jobbik zas 18 percent voličov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].