Denník N

Muž jej vulgárne vynadal, komička odpovedala láskavou starostlivosťou a pomocou

Komička Sarah Silverman na snímke z roku 2006. Foto - Wikimedia/cc
Komička Sarah Silverman na snímke z roku 2006. Foto – Wikimedia/cc

Ak budete ľuďom hovoriť, že sú rasisti, sexisti a xenofóbi, nikam sa nedostanete. Keď sa ľudia cítia ohrození, nedokážu sa zmeniť a počúvať, vraví psychologička.

Komička Sarah Silvermanová spravila niečo vznešené a na vulgárne správanie človeka na sociálnej sieti zareagovala s nevídanou láskavosťou.

Čo sa vlastne stalo?

Keď čitateľ Jeremy Jamrozy americkej herečke nevyberaným spôsobom vynadal, pozrela si jeho profil na Twitteri a odpovedala mu: „Verím v teba… Tvoj hnev je len maskovaná bolesť, ale ty to vieš. Poznám ten pocit. Sleduj, čo sa stane, keď si vyberieš lásku. Vidím ju v tebe.“

Medzi dvojicou nasledovala nevídaná konverzácia, ktorá je verejne dostupná na sociálnej sieti.

Jamrozy skrotol, a keď herečke odpovedal, poodhalil svoju minulosť: „Nemôžem si vybrať lásku. Muž, ktorý sa podobá na Kevina Spaceyho (herca obvinili zo sexuálneho obťažovania – pozn. red.), mi ju vzal, keď som mal osem rokov. Nemôžem nájsť pokoj. Ak by som našiel toho chlapa, ktorý mi rozorval telo a zbavil ma nevinnosti, zabil by som ho. Jeho vinou som na tom tak zle. Som chudobný a je ťažké domôcť sa pomoci.“

Ukázala mu cestu

Silvermanová v konverzácii s mužom pokračovala, a keď si všimla, že o sebe na sociálnej sieti hovorí ako o feťákovi, spýtala sa ho, či berie heroín. Odpovedal, že fajčí konope, lebo má veľké bolesti chrbta.

Keď sa muž posťažoval, že je bez priateľov, vyhorel a pre bolesti nedokáže pracovať, herečka požiadala svojich fanúšikov o pomoc s liečbou pacienta. Medzitým sa Jamrozy ospravedlnil za svoje nevhodné správanie.

Vyšetrenie na klinike ukázalo, že muž má vážne poškodené platničky. Pretože je bez poistenia a prostriedkov, na stránke GoFundMe požiadal ľudí o 150 dolárov, ktoré by vyšetrenie pokryli, no vybral oveľa viac.

Láskavé správanie Silvermanovej muža tak povzbudilo, že sa rozhodol darovať zvyšné peniaze iným ľuďom, ktorí tiež potrebujú pomoc. „Aj ja som bol kedysi vľúdny a milý človek, ale priveľa vecí to zničilo, tak som zatrpkol a opantala ma nenávisť. Potom mi Sarah ukázala cestu. Nechápte ma zle, stále mám pred sebou dlhú cestu, ale je to začiatok,“ povedal pre mysanantonio.com.

Efekt opačného účinku

Podobnú pozitívnu skúsenosť ako Silvermanová majú aj členovia iniciatívy #somtu, ktorí vstupujú do diskusií na Facebooku a kultivovaným spôsobom vyvažujú nenávistné príspevky. „Diskutujúci sú často hecovaní nenávistnou atmosférou, a tak zverejnia niečo podobné. Keď však dostanú rozumnú a slušnú reakciu, mnohokrát diskusia úplne zmení smer a vyvinie sa slušne,“ povedal pre Denník N jeden zo zakladateľov iniciatívy Arnold Kiss.

Hoci možno uvedené príklady považovať len za ojedinelé anekdoty, psychologický výskum nás učí, že existujú okolnosti, keď sa oplatí reagovať milo na hrubé a vulgárne správanie.

Ak by sme oponenta iba označili výrazmi „rasista“ či „agresor“, utvrdili by sme ho v názore, že má dôvod na nepatričné správanie a necitlivý postoj, vysvetlil pre Denník N psychológ Dušan Ondrušek z mimovládnej organizácie Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie