Denník N

Aj Babiš chce vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Český premiér oznámil úľavy pre dve skupiny cestujúcich dva dni pred hlasovaním o dôvere svojej vláde.

Český premiér Andrej Babiš sľubuje českým dôchodcom a študentom vlaky zadarmo. Babiš pre české médiá povedal, že sa pre to rozhodol počas víkendu. „Ide o ukážku toho, ako chce vláda pracovať pre ľudí,“ citoval Babiša portál e15.cz. Dôvodom má byť aj lepšia vyťaženosť železníc.

Na Slovensku zaviedla vlaky zadarmo druhá Ficova vláda ešte v novembri 2014. Nebola predtým o tom verejná debata, Smer to iba oznámil. Niektorí ekonómovia aj časť opozície to kritizujú ako neužitočné populistické opatrenie. Železniciam vďaka tomu stúpla obsadenosť vlakov, klesol však počet cestujúcich v diaľkových autobusoch.

Babišov tím sa stretol v pondelok, dva dni pred hlasovaním o dôvere menšinovej vláde, aby schválil konečnú podobu programového vyhlásenia. Jeho hlavnou zmenou sú vlaky zadarmo pre študentov do 26 rokov a dôchodcov nad 65 rokov.

Minister dopravy Dan Ťok naznačil, že by si záujemcovia museli najprv kúpiť špeciálny preukaz. „Predpokladáme, že by bol nejaký senior pas alebo preukaz, ktorý by bol spoplatnený. O tom, koľko by to bolo, sa vedú debaty a nemusel by to byť až taký veľký zásah do rozpočtu štátu,“ povedal Ťok.

Aj na Slovensku musia mať dôchodcovia a študenti špeciálny preukaz, ten spoplatnený nie je, treba sa však najprv registrovať.

V programovom vyhlásení jednofarebnej vlády ANO pribudla aj preambula so šiestimi základnými prioritami, ako je elektronizácia štátnej správy, dôchodková reforma, bytová výstavba pre mladých aj dôchodcov či boj za národné záujmy v EÚ.

Babiš však nepredpokladá, že jeho vláda získa v stredu dôveru. Viní za to predstaviteľov ďalších strán, ktorí podľa neho odmietli s ANO rokovať.

Teraz najčítanejšie