Denník N

Za víťazstvo mercedes, za prehru sebabičovanie. Ťažký život športovcov zo Severnej Kórey

Krasokorčuliarsky pár z KĽDR sa napokon olympiády zúčastní. Foto - tasr/ap
Krasokorčuliarsky pár z KĽDR sa napokon olympiády zúčastní. Foto – tasr/ap

Športovci Severnej Kórey (zatiaľ dvaja) sa môžu zúčastniť na olympiáde. Počas hier ešte žiaden športovec KĽDR neušiel – príbuzní sú doma ako rukojemníci.

O Kim Čong-unovi sa hovorí, že miluje šport. Mal k nemu blízko od detstva. Ak by sme mali veriť juhokórejskej televízii, tak deti v Severnej Kórei sa učia, že už ako 9-ročný vyhral jachtárske preteky.

Na štúdiách vo Švajčiarsku sa rád chodil lyžovať a je veľkým fanúšikom basketbalu a legendárneho tímu Chicaga Bulls z 90. rokov, ktorého členom bol aj jeho priateľ Dennis Rodman.

Nielen preto je pre súčasného lídra Severnej Kórey dôležité, aby sa jeho športovci zúčastnili na februárovej zimnej olympiáde v juhokórejskom Pjongčangu. V utorok sa v dedinke v demilitarizovanej zóne stretli, vôbec prvýkrát po dvoch rokoch, zástupcovia oboch Kóreí. Dohodli sa, že na hry prídu aj športovci zo severu.

Južná Kórea verí, že so severokórejskou delegáciou na hrách sa napätá situácia na polostrove aspoň načas upokojí. Bude to vôbec prvýkrát, čo sa na hrách v jednej krajine zúčastní štát, ktorý je s ňou stále vo vojne (olympiádu v Soule v roku 1988 KĽDR bojkotovala).

Nečaká sa veľká výprava zo severu. Limit splnil iba krasokorčuliarsky pár (15. na minuloročných majstrovstvách sveta), ktorý, mimochodom, predvádza svoj krátky program na pesničku One Day in Life od Beatles. Je možné, že na divokú kartu príde z KĽDR aj zopár ďalších športovcov.

Podobne ako iné oblasti života, aj fungovanie športu v Severnej Kórei je pre cudzincov zahalené tajomstvom. Často tak vznikajú mýty. Napríklad ten, že severokórejská televízia uviedla, že ich futbalisti vyhrali majstrovstvá sveta vo futbale, keď porazili Portugalsko (video bolo falošné).

Trest za neúspech

V Severnej Kórei, viac ako inde vo svete, je rozdiel medzi úspechom a neúspechom priepastný. Na svojej koži to zažil aj Lee Čchang-soo.

Tento dnes už päťdesiatnik patril v 80. rokoch k severokórejskej špičke v džude. Ako povedal v roku 2012 pre Reuters, vyhral napríklad letnú univerziádu či bol tretí na majstrovstvách sveta.

V roku 1990 získal striebornú medailu na Ázijských hrách. Vo finále však prehral so zápasníkom, s ktorým prehrať nemal – z Južnej Kórey.

Trest za túto prehru bol prísny. Poslali ho do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie