Denník N

Newsfilter: Po desiatich rokoch je jasné, kto môže za drahé energie, a nie je to Dzurinda

1. Znalci regulačného úradu niekedy ani nechodili na obhliadky. 2. Prvá obchodná sieť končí s nedeľným predajom. 3. Koncesionárske poplatky treba zvýšiť a zjednodušiť + krátke správy, citát dňa a odkaz MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Znalci regulačného úradu niekedy ani nechodili na obhliadky

Rok po odchode Ficovho šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka vychádzajú najavo také šokujúce praktiky jeho úradovania, že sa viac nedá hovoriť o regulácii cien energií. Ten správny výraz je manipulácia.

Znalecký posudok? Bol som péen. Určovanie cien by sa malo robiť tak, že úrad s pomocou nezávislých znalcov posúdi návrhy distribútorov energie a rozhodne, či sú oprávnené, a teda či je alebo nie dôvod zvyšovať ceny. Ako to bolo naozaj?

Keď ministerstvo spravodlivosti Lucie Žitňanskej začalo skúmať, prečo znalci fakturovali úradu také vysoké sumy, pýtalo si od nich aj znalecké posudky, ktoré vypracovali. V prípade znalca, ktorý posudzoval návrhy Stredoslovenskej energetiky, sa žiadneho posudku nedočkalo ani na trikrát. Ján Ňuňuk ho nedodal od júna dodnes. Hovorí, že bol dlhodobo na péenke.

Teraz už Ňuňuk z rozhodnutia ministerstva nie je znalcom a dostal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie