Denník N

V džungli objavili pyramídy, polia aj mestá Mayov: Ocitli sme sa aj na miestach, kde ľudia neboli celé stáročia

Geodet a geoinformatik Tibor Lieskovský pôsobí na Katedre geodetických základov Slovenskej technickej univerzity. Na výskume mayskej civilizácie v lokalite Uaxactun v Guatemale sa podieľa od roku 2013. Foto N - Tomáš Benedikovič
Geodet a geoinformatik Tibor Lieskovský pôsobí na Katedre geodetických základov Slovenskej technickej univerzity. Na výskume mayskej civilizácie v lokalite Uaxactun v Guatemale sa podieľa od roku 2013. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenskí vedci prepisujú naše znalosti o mayskej civilizácii a vďaka novým technológiám po prvý raz ukazujú, ako žili bežní Mayovia.

V rozhovore sa dočítate: 

  • ako žili bežní Mayovia
  • na čo slúžili mayské pyramídy
  • kde sa vzala predstava, že mayský kalendár predpovedá koniec sveta
  • ako vyzerali loptové ihriská, poľnohospodárske polia a zavlažovacie systémy Mayov
  • čo prispelo ku kolapsu mayskej civilizácie
  • prečo objavené mayské predmety nekončia v múzeách
  • ako vyzerá práca geodeta, ktorý v džungli pátra po mayských pamiatkach
  • či dochádza v lokalite Uaxactun k vykrádačstvu 
  • čo je LIDAR a ako technológia pomáha pri mapovaní územia
  • ako sa vedec vyrovnal s prítomnosťou jedovatých hadov, pavúkov, opíc či jaguárov v lokalite

Čo ste s vašimi kolegami objavili v mayskej lokalite Uaxactun v Guatemale?

Mnoho nových mayských miest, ktoré sme doslova vytiahli z džungle. Nie je lepší pocit, ako keď po troch rokoch intenzívnej práce vyleziete z džungle a môžete povedať, že mesto je domapované. Mayské mestá mali od zhruba troch do 10-tisíc obyvateľov. V obrovskom meste Tikal, čo bolo najväčšie mayské mesto v klasickom období, mohli žiť až státisíce ľudí.

Čo ste ešte objavili?

Neďaleko od našej základne sme objavili pyramídu. Sto rokov sa myslelo, že ide o obyčajný kopec, no premapovaním sme zistili, že je to pyramída. A nie hocijaká, najväčšia v celej oblasti. Pyramídy považovali Mayovia za posvätné bytosti.

Na čo slúžili mayské pyramídy?

Mali viac účelov. Niektoré slúžili ako rezidenčné pyramídy, kde sa bývalo. Nepredstavujte si to tak, že pyramída bola popretkávaná miestnosťami a chodbami. Na vrchu bola platforma a na nej dom. Pyramídy mohli tiež slúžiť ako miesta, kde sa stretávali ľudia. Pyramída je najjednoduchšia cesta, ako sa dostať k nebesiam. Ak chcete byť dôležitý, musíte byť viditeľný. Niečo musí byť monumentálne, aby ste dokázali svoju veľkosť, či už mocenskú, alebo symbolickú. Keď sa chcete dostať vysoko, no nemáte dostatočné technológie, začnete stavať širokú základňu, na nej užšiu, užšiu a užšiu. Preto boli pyramídy efektívny spôsob, ako sa dostať hore. Niektoré pyramídy slúžili aj ako astronomické pozorovateľne.

Tibor Lieskovský (1981) 

Geodet a geoinformatik. Pôsobí na Katedre geodetických základov Slovenskej technickej univerzity. Na výskume mayskej civilizácie v lokalite Uaxactun v Guatemale sa podieľa od roku 2013. Vo svojom výskume sa zaoberá mapovaním a vývojom metód na (priestorovú) analýzu pozostatkov kultúrneho dedičstva. Je pravidelným účastníkom archeologických misií v Európe, Strednej Amerike a na Blízkom východe. V poslednom čase sa venoval tvorbe metodiky, spracovaniu a analýze dát laserového leteckého skenovania pozostatkov mayskej civilizácie v Guatemale.

Prečo Mayovia pozorovali oblohu?

Boli odkázaní na poľnohospodárstvo. V krajinách, kde nie sú štyri ročné obdobia, ale obdobie sucha a dažďa, museli ľudia pozorovať cykly na oblohe, aby vedeli, kedy majú začať s jednotlivými prácami na poli. Mayovia majú kalendárny systém, ktorý je veľmi presný, ale pravdepodobne nereflektoval prestupný deň. Za sto rokov to dáva rozdiel 25 dní. Keďže ich rituálny kalendár nebol použiteľný na agrárne účely, potrebovali identifikovať niektoré udalosti na horizonte, aby vedeli, že je načase sadiť alebo žať. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie