Denník N

V relácii o vede mal moderátor Českej televízie 16 nobelistov. Divákov neovplyvňuje svojimi názormi

Daniel Stach. Foto – Václav Hodina
Daniel Stach. Foto – Václav Hodina

V čase, keď v sobotu večer televízie vysielajú komerčné filmy, debatuje Daniel Stach v angličtine s najlepšími vedcami z celého sveta v relácii Hyde Park Civilizácia.

Daniel Stach (1988) je najmladším laureátom, ktorému Akadémia vied Českej republiky udelila Medailu Vojtecha Náprstka za zásluhy o popularizáciu vedy. Od roku 2012 moderuje reláciu Hyde Park Civilizácia o vede a súčasnej spoločnosti. Je držiteľom ocenenia „Novinářská křepelka“, ceny pre novinárov do 33 rokov. Za diel Hyde Park Civilizácia o rwandskej genocíde získal s kolegami v roku 2016 Novinársku cenu za najlepší audio-vizuálny rozhovor v Česku. V relácii Hyde Park Civilizácia robil Daniel Stach rozhovory so 16 nobelistami, astronautom, ktorý chodil po Mesiaci, a ďalšími vedcami a osobnosťami svetového renomé.

Ako sa z nádejného reprezentanta vo vodnom slalome a študenta medzinárodného obchodu stane jeden z najznámejších popularizátorov vedy v Česku?

Zaujímajú ma informácie a baví ma dozvedať sa veci. Páči sa mi, keď sa môžem opýtať „prečo“, dostať odpoveď a pochopiť, čo je za tým. Vodný slalom ma veľmi bavil a stále ma baví. Pádlujem vždy, keď to ide. Ale naposledy som sa ním chcel živiť asi v štrnástich, keď som si hovoril, že chcem vyhrať dvakrát olympiádu a osemkrát majstrovstvá sveta aj Európy. Ale nakoniec som uznal, že by to nebolo pre mňa. Baví ma prepojenie sveta, a tak som šiel študovať medzinárodný obchod a vzťahy.

Prečo tento odbor?

Páči sa mi skúmať, čo sa stane s pracovným trhom v Mexiku, keď Čínska národná banka uvoľní devízové rezervy. K vede som sa dostal prirodzene. Najprv som sa na Hyde Parku podieľal ako redaktor, a potom prišla ponuka na moderovanie Hyde Parku Civilizácia. Odmietol som, lebo som mal pocit, že relácia potrebuje niekoho staršieho a s väčším rozhľadom. Ale nakoniec som na to kývol. Vďaka tomu mám možnosť stretávať sa s ľuďmi, ktorí sú oveľa múdrejší ako ja a ktorí dokázali veci, ku ktorým sa ani nepriblížim.

Viem, že so vznikom Hyde Parku Civilizácia súvisí znojemská uhorka.

Bol to spúšťač. Na piatkové vydania Hyde Parku sa naša editorka Gábina Cihlářová snažila pozývať hostí, ktorí neboli politici alebo ekonómovia, a zameriavali sa na vedu a spoločnosť. Takto dostala do štúdia Johna Cohna, jedného z najväčších IT odborníkov na svete, ktorý je popularizátorom vedy. Zobral pohár, dve vidličky, prilepil to k sebe, dal na to znojemskú uhorku a zapojil to do siete. Uhorka začala svietiť. Začala aj dymiť, čo bol problém, lebo sme museli riešiť, aby sa nám nespustili požiarne hlásiče. Ale boli sme pripravení. Diváci boli nadšení a písali, že toho chcú viac.

Čo sa dialo potom?

Riaditeľ spravodajstva Českej televízie Zdeňek Šámal prišiel s nápadom spraviť sestru Hyde Parku, ktorá by sa vysielala v sobotu a bola by výhradne o vede. Reláciu sme spustili v roku 2012 a nasadili v čase, keď komerčné stanice dávajú najsilnejšie filmy. Ľuďom sme chceli ponúknuť niečo iné, aby nemuseli sledovať iba Harryho Pottera, ale mohli si pozrieť aj niečo o fyzike elementárnych častíc, chémii, biológii či histórii. To je náš kľúčový cieľ, dať ľuďom možnosť sa nad vecami zamyslieť. 

S fyzikom Lawrencom Kraussom (vľavo) natáčali diel Hyde Parku Civilizácia v Olomouci v Kaplnke Božieho Tela. Foto – Zuzana Šmajlerová

Koluje historka, že keď ste v roku 2014 natáčali diel s teoretickým fyzikom a kozmológom Lawrencom Kraussom, veľmi sa čudoval, že televízia vysiela v hlavnom vysielacom čase hodinovú reláciu o vede. Je pravdivá?

Áno, je. Pred natáčaním som mu povedal, že relácia bude trvať hodinu. Prvá vec, čo sa opýtal, bola: „Koľko tam bude reklamných prestávok?“ Odpovedal som mu, že žiadne, lebo sme verejnoprávne médium. Potom sa opýtal: „Budem počuť v slúchadle tlmočníka?“ Vravím, že nie, budeme sa rozprávať po anglicky. Potom sa ma opýtal, o čom všetkom sa budeme baviť. A ja som mu odvetil, že o fyzike, vede a kritickom myslení.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie