Denník N

Týrajú ich a vyhrážajú sa im smrťou. Vedci skúmali, ako vplýva na námorníkov zajatie pirátmi

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (2013). Film je o napadnutí lode somálskymi pirátmi a natočili ho podľa skutočných udalostí. Foto - IMDb
Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (2013). Film je o napadnutí lode somálskymi pirátmi a natočili ho podľa skutočných udalostí. Foto – IMDb

Za ostatných desať rokov zajali piráti viac ako 6-tisíc námorníkov. Ako žijú po tom, čo ich piráti prepustia?

Keď sa toho dňa ozval na obchodnej lodi alarm, Mark rýchlo utekal na veliteľský mostík. Kapitán mu a ďalším členom posádky vysvetlil, že ich prenasleduje motorový čln a rýchlo sa blíži.

Bolo jasné, že ide o pirátov, ktorí sa v danej oblasti Indického oceánu bežne vyskytovali.

Námorníci pridali, aby sa za loďou vytvárali väčšie vlny, no piráti sa im na obratnom člne poľahky vyhýbali. Keď na pirátov namierili vodné hadice, padli prvé výstrely. 

Mark a ďalší námorníci sa celí vystrašení zamkli na mostíku, čupli si a čakali, čo sa stane, keď sa piráti po rebríku vyšplhali na palubu obchodnej lode.

Rukojemnícka dráma

Piráti na nás namierili zbrane a ukazovali nám, aby sme otvorili dvere. Keď sme ich otvorili, jeden z nich začal okamžite kričať: ‚Kapitán? Kapitán?’,“ hovorí o prvom stretnutí s pirátmi Mark.

Keď sa kapitán prihlásil, pirát ho kopol do stehna. „Kto ste?“ opýtal sa veliteľ lode. Odpovedali mu: „Piráti, piráti.“

Členov posádky najprv okradli, potom im vzali pasy a s loďou odplávali do mesta na somálskom pobreží. Mark vykresľuje, že prvé tri mesiace im neubližovali, no potom, keď sa dohoda o výkupnom odďaľovala, došlo aj na násilie a vyhrážky zabitím.

Rukojemnícka dráma, pri ktorej piráti v roku 2009 zajali 24 členov posádky obchodnej lode, trvala skoro rok a pol. Keď sa skončila, piráti pustili posádku na slobodu.

Nasledovalo obdobie, keď Mark trpel duševnými problémami a k práci na mori sa už nevrátil.

Psychológ Conor Seyle z One Earth Future Foundation a jeho tím napísal štúdiu, ako námorníci znášajú únosy na mori a vyrovnávajú sa s traumatickým zážitkom. Vyšla tento mesiac v časopise Marine Policy. Osobnú výpoveď Marka – jeho meno zámerne zmenili – zaznamenal Seyle a jeho kolegovia v obsiahlej správe.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie