Denník N

Nové poplatky na pohotovosti: 10 eur môžu platiť aj tehotné s krvácaním či bolesťami

Foto FB Ivan Balog
Foto FB Ivan Balog

Na tehotné ženy, ktoré majú problémy, vynovený zákon nemyslí. Nemocnice tak od nich na pohotovosti môžu žiadať desaťeurový poplatok.

Bol podvečer Nového roka a Angelika Balogová si pomyslela, že už to prišlo. Bola presvedčená, že prichádzajú príznaky pôrodu, mala bolesti a strach, že jej odtiekla plodová voda. Termín pôrodu bol určený o tri týždne neskôr. S manželom Ivanom vzali pripravenú tašku a uháňali do nemocnice v Nitre na pôrodnícky príjem. „Zavolal som ešte mame, aby prišla strážiť nášho dvojročného syna, ktorý ostal doma, mysleli sme si, že už v nemocnici manželka ostane,“ hovorí Ivan Balog z Nitry, ktorý skúsenosť opísal na Facebooku.

V nemocnici im povedali, že to bol len planý poplach a môžu ísť domov. Ale ešte predtým treba zaplatiť poplatok desať eur za to, že prišli do nemocnice na pohotovosť. Ide o novinku platnú od 1. novembra 2017. „Manželka bola v ambulancii, otvorili sa dvere a hovoria mi, aby som dal desať eur. Pýtal som sa lekárky aj sestričky prečo a povedali mi, že je taký zákon a platia všetci,“ opisuje návštevu u lekára Balog.

Subjektívne otázky

Poplatok zaplatil, dostal aj potvrdenie. „Šokovalo ma, že platím zdravotné odvody a mám platiť opäť,“ hovorí Balog. Sťažnosť ani žiadosť o vrátenie peňazí neposlal, hovorí, že ani nevie, komu by sa mal sťažovať. „Nechodíme na pohotovosť, takže som nevedel, ako to funguje. Ale hnevá ma, že máme stále u lekára či v lekárni platiť,“ hovorí.

Prípad z Nitry ukazuje, že nové fungovanie našich pohotovostí nie je úplne domyslené a zákon sa už podľa ministerstva zdravotníctva ešte bude vylepšovať. Práve pôrodné stavy sú ľudsky veľmi náročné na subjektívne vyhodnocovanie toho, či je už tá správna chvíľa, keď treba vyraziť do nemocnice.

Tehotné ženy, ktoré začnú krvácať, nemajú inú možnosť, iba ísť do nemocnice, ale keďže nespĺňajú výnimky v zákone pre tých, čo neplatia, môže od nich nemocnica vypýtať desať eur.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie