Denník N

Celú ulicu v centre Bratislavy skúsia zatvoriť pre autá a vrátiť ľuďom, robia aj na manuáli pre Panenskú

Barbara Zavarská. Foto – Illah van Oijen
Barbara Zavarská. Foto – Illah van Oijen

Združenie Punkt chce na jeden deň vytlačiť autá z Mickiewiczovej. Ak mesto bude súhlasiť, chceli by dopravu na ulici obmedziť aj na dlhšie obdobie.

Už desať rokov existuje v Bratislave združenie Punkt. Jeho spoluzakladateľka Barbara Zavarská rozpráva o tom, ako pomohli vytvoriť manuál pre rozvoj Panenskej ulice a jej okolia, kde organizujú Dobrý trh – manuál dá pravidlá rekonštrukciám a napríklad chodníky či osvetlenie by mali byť jednotné. Hovorí aj o tom, ako chcú Mickiewiczovu ulicu uzavrieť pre autá a priamo na ulici zorganizovať konferenciu o jej budúcnosti.

Vaše združenie Punkt plánuje tento rok usporiadať konferenciu WhatCity? netradične na Mickiewiczovej ulici, kde počas akcie nebudú jazdiť autá. Prečo ste si vybrali túto ulicu?

Mickiewiczova je prirodzené pokračovanie Obchodnej. Tá má špeciálny režim vhodný pre chodcov, cyklistov a MHD, lenže momentálne je v istom bode akoby amputovaná, zrazu končí. Keby bola aj Mickiewiczova príjemnejšia pre chodcov, bolo by možné sa konečne bez problémov pohybovať pešo po širšom centre. Aj z nadväzujúcej Krížnej by mohol byť príjemný bulvár, ak by sa doprava utlmila.

Je v tejto časti príliš intenzívna?

Celá štvrť tým trpí. Upozornil nás na to developer ITB Development, ktorý tam vlastní budovu. Spravili si dopravnú štúdiu a zistili, že 98 percent áut sú tranzitná doprava, ktorá by mohla byť odklonená na obchvat.

Má byť konferencia podobný projekt ako váš Dobrý trh, kde ulice zaberú stánky a ľudia, len sa chcete viac sústrediť na obmedzenie dopravy?

Netvrdíme, že upokojením dopravy na Mickiewiczovej vyriešime všetky problémy dopravy v Bratislave. Vízia dopravy v meste má byť komplexná, vyžaduje dlhodobé investície a je to politická otázka. Bez poukázania na problémy sa tomu politici nebudú venovať a našou snahou je znovu otvoriť túto tému a prilákať pozornosť médií a verejnosti. V rámci projektu WhatCity? prinášame pozitívne príklady živého mesta z domova a zo zahraničia a dávame možnosť diskutovať s odborníkmi pre širokú verejnosť zoči-voči.

Barbara Zavarská (37)

Je z Bratislavy, vyštudovala architektúru na bratislavskej VŠVU. Je spoluzakladateľkou občianskeho združenia Punkt, kde riadi projekty konferencie o verejnom priestore WhatCity?, projekt na podporu stavebného dedičstva Localicon a pouličný festival Dobrý trh.

Ako bude ulica počas konferencie vyzerať?

Ulicu uzavrieme na jeden deň 19. mája pre všetkých okrem MHD. Susedia aj verejnosť budú môcť na ulici za jedným stolom diskutovať s 30 rečníkmi. Pozveme lokálne prevádzky, aby tam predávali, urobili piknik alebo kultúrny program. Sú tu neobjavené dvory, lebo to nie je zóna, kde sa ľudia idú len tak prejsť, ako napríklad dvor hasičov, kde pravidelne hrajú hokej, alebo dvor SNG a galérie Satelit v kasárňach.

Máte aj dlhodobé riešenie, čo s hustou dopravou v okolí Mickiewiczovej?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie