Denník N

Newsfilter: Rezník začal porciovať, jeho voliči budú spokojní

Jaroslav Rezník s bývalým premiérom Robertom Ficom ešte v čase, keď bol riaditeľom TASR. Foto – TASR
Jaroslav Rezník s bývalým premiérom Robertom Ficom ešte v čase, keď bol riaditeľom TASR. Foto – TASR

1. Televízni Reportéri vždy ukazovali, kam sa bude verejnoprávne médium pohybovať. 2. Kultúrna vojna opäť ožíva: zase ide o nedeľný predaj. 3. Parlament pochoval menších distribútorov benzínu. Plus jednou vetou, citát dňa, FB status, zaujímavé články a Shooty.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Podľa Reportérov poznáš riaditeľa

Na pondelkové oznámenie, že Reportéri, jediná investigatívna relácia nielen v RTVS, ale aj vo všetkých elektronických médiách, dočasne končia, v utorok stihli zareagovať minister Marek Maďarič, SaS i Reportéri bez hraníc.

Minister kultúry je zaskočený, hovorí o zrušení relácie a zarazilo ho, že „o tomto vážnom rozhodnutí nebola informovaná Rada RTVS“. 

SaS tvrdí, že v RTVS „zostane len poukazovanie na nešváry v bežných medziľudských vzťahoch, čo kedysi dovolili kritizovať aj komunisti. Ale z obrazoviek zmizne odhaľovanie zneužívania moci“. 

A novinárska organizácia píše, že je ohrozená nezávislosť verejnoprávneho média.

Verejnoprávny kanárik. Od svojho vzniku v roku 2004 Reportéri nechtiac plnili aj úlohu kanárika, ktorý dal dopredu vedieť, ktorým smerom sa STV, respektíve RTVS bude uberať.

Či už to boli zmeny jednotlivcov (Eugen Korda, ktorého vyhodili z pozície šéfa relácie za Radima Hrehu), obsahu príspevkov (komunálne témy alebo stopnutie reportáže o Tomanovej sociálnych podnikoch za Štefana Nižňanského) alebo šlo o osud celej relácie („pozastavenie“ za Nižňanského či teraz za Jaroslava Rezníka), bol to signál, či televízia ide z kopca, alebo naopak.

Iste, nie vždy bol tím relácie dostatočne silný alebo mal dostatok času na kvalitné spracovanie tém. A nie vždy je zachovanie relácie to najdôležitejšie, ako to pred časom naznačil aj bývalý šéf spravodajstva Lukáš Diko. A áno, tento typ novinárčiny so sebou prináša aj problémy, že sa vždy niekto sťažuje, občas podá žalobu a niekedy s ním médium prehrá.

No práve tento typ relácií predstavuje službu verejnosti. To, že to už niekoľko rokov nerobia Markíza, Joj ani TA3, nás môže mrzieť, ale je to rozhodnutie súkromných subjektov, kým na RTVS prispievame povinne všetci. To chce Rezník zároveň hovoriť o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov, ktoré sú skutočne nízke, a zároveň ničiť to, čo je základom práce jeho média?

Slabučko hryzkaj. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie