Denník N

Newsfilter: Rezník začal porciovať, jeho voliči budú spokojní

Jaroslav Rezník s bývalým premiérom Robertom Ficom ešte v čase, keď bol riaditeľom TASR. Foto – TASR
Jaroslav Rezník s bývalým premiérom Robertom Ficom ešte v čase, keď bol riaditeľom TASR. Foto – TASR

1. Televízni Reportéri vždy ukazovali, kam sa bude verejnoprávne médium pohybovať. 2. Kultúrna vojna opäť ožíva: zase ide o nedeľný predaj. 3. Parlament pochoval menších distribútorov benzínu. Plus jednou vetou, citát dňa, FB status, zaujímavé články a Shooty.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Podľa Reportérov poznáš riaditeľa

Na pondelkové oznámenie, že Reportéri, jediná investigatívna relácia nielen v RTVS, ale aj vo všetkých elektronických médiách, dočasne končia, v utorok stihli zareagovať minister Marek Maďarič, SaS i Reportéri bez hraníc.

Minister kultúry je zaskočený, hovorí o zrušení relácie a zarazilo ho, že „o tomto vážnom rozhodnutí nebola informovaná Rada RTVS“. 

SaS tvrdí, že v RTVS „zostane len poukazovanie na nešváry v bežných medziľudských vzťahoch, čo kedysi dovolili kritizovať aj komunisti. Ale z obrazoviek zmizne odhaľovanie zneužívania moci“. 

A novinárska organizácia píše, že je ohrozená nezávislosť verejnoprávneho média.

Verejnoprávny kanárik. Od svojho vzniku v roku 2004 Reportéri nechtiac plnili aj úlohu kanárika, ktorý dal dopredu vedieť, ktorým smerom sa STV, respektíve RTVS bude uberať.

Či už to boli zmeny jednotlivcov (Eugen Korda, ktorého vyhodili z pozície šéfa relácie za Radima Hrehu), obsahu príspevkov (komunálne témy alebo stopnutie reportáže o Tomanovej sociálnych podnikoch za Štefana Nižňanského) alebo šlo o osud celej relácie („pozastavenie“ za Nižňanského či teraz za Jaroslava Rezníka), bol to signál, či televízia ide z kopca, alebo naopak.

Iste, nie vždy bol tím relácie dostatočne silný alebo mal dostatok času na kvalitné spracovanie tém. A nie vždy je zachovanie relácie to najdôležitejšie, ako to pred časom naznačil aj bývalý šéf spravodajstva Lukáš Diko. A áno, tento typ novinárčiny so sebou prináša aj problémy, že sa vždy niekto sťažuje, občas podá žalobu a niekedy s ním médium prehrá.

No práve tento typ relácií predstavuje službu verejnosti. To, že to už niekoľko rokov nerobia Markíza, Joj ani TA3, nás môže mrzieť, ale je to rozhodnutie súkromných subjektov, kým na RTVS prispievame povinne všetci. To chce Rezník zároveň hovoriť o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov, ktoré sú skutočne nízke, a zároveň ničiť to, čo je základom práce jeho média?

Slabučko hryzkaj. A nejde len o Reportérov. Možno skončí aj krátka publicistická relácia K veci na Rádiu Slovensko a riaditeľ RTVS skončil spoluprácu s dlhoročnými autormi relácie Dejiny.sk Petrom Turčíkom a Robertom Kotianom vysielanej na Regine.

Môže to byť zhoda náhod, ale všetky zmeny prichádzajú krátko po kritike Matice slovenskej, kde sa angažuje aj Rezníkov otec a ktorá má blízko k Smeru a SNS, na prácu Reportérov či po kritike poslanca za SNS Antona Hrnka na reláciu Dejiny.sk k 25 rokom samostatného Slovenska. Spolu s plánom spojiť tím Reportérov s redakciou relácie Občan za dverami to však vyzerá skôr ako zámer zastrašiť vlastných redaktorov a odvďačiť sa ľuďom, ktorí ho zvolili na čelo RTVS.

2. Do zákopov!

Každý, komu sa cnie za kultúrnou vojnou, by mal spozornieť. Na fronte, kde sa zápasí o nedeľný predaj, sa zrejme už opäť nabíjajú pušky a delá.

Zámienkou sa stala zdanlivo banálna udalosť, o ktorej sme informovali ešte v pondelok, a to, že v predajniach trnavskej COOP Jednoty sa od nového roka nebude predávať nielen počas štátnych sviatkov, ako o tom rozhodol parlament, ale ani v nedeľu, ako o tom rozhodla samotná sieť, pretože sa jej to neoplatilo.

V reakcii na to OĽaNO vyhlásilo, že to opäť skúsia s plošným zákazom predaja v nedeľu, čo sa im už raz nepodarilo presadiť.  

Protiútok, do ktorého zatrúbilo OĽaNO, nemá takmer žiadnu šancu na úspech. Zákaz predaja počas sviatkov bolo zrejme maximum, s ktorým mohli zástancovia zákazu rátať. A tak budeme v zákopoch len opäť počúvať a strieľať salvy starých argumentov:

– Na západ od nás sa v nedeľu nepredáva.

– Ani tam to už neplatí úplne.

– Nedeľa patrí rodine.

– Rodina môže ísť spolu nakupovať.

– Ľudia si nakúpia v sobotu či cez týždeň.

– A zarobia menej, pretože časť z nich nebude môcť v nedeľu pracovať.

– Človek potrebuje aj sviatočné dni.

– Nevnucuj iným svoje názory.

Namiesto ďalšej bitky by bolo lepšie konzervovať dnešný liberálny právny stav pre nedele. A to z viacerých dôvodov. Jednak preto, že sa štát nebude môcť vŕtať v ďalšej oblasti, kde medzi sebou ľudia uzatvárajú zmluvy. (Iste, sila predavačky sa nevyrovná sile jej zamestnávateľa.) Pred niekoľkými mesiacmi parlament zakázal predaj cez sviatky, čo prešlo bez väčších otrasov, tak prečo túto dohodu zase ničiť? Tí, ktorí chcú či nebodaj musia nakupovať v nedeľu, o túto možnosť neprídu. Tých, ktorí to nechcú, nebude k nákupu nikto nútiť. Naopak, svätiť nedeľu, keď je všetko zatvorené, nie je až taká cnosť, ako nenakupovať, keď mám príležitosť. Čím menej ľudí bude nakupovať v nedeľu, tým menšia bude ochota obchodníkov otvárať predajne. A napokon, vždy je lepšie, aby išla príkladom trnavská COOP Jednota, ktorá môže inšpirovať iné obchody, než keby cnosť vynucovali politici.    

3. Väčší berie (a diktuje ceny)

Ako už v decembri informoval Trend a v pondelok napísal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský, Slovensko čaká výrazná zmena na trhu pohonných látok.

Parlament totiž ešte v októbri schválil novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, podľa ktorej dostane povolenie na distribúciu pohonných látok len firma, čo ročne predá minimálne 30 miliónov litrov. (Pôvodne novela hovorila rádovo menšom objeme.) Alternatívou je, že firma vloží pol milióna eur do základného imania. Na trhu tak podľa všetkého zostane len niekoľko veľkých firiem ako Slovnaft či Shell, kým menší podnikatelia (spolu možno štyri stovky) môžu o svoj biznis prísť. A čím menej bude v tomto odvetví podnikateľov, tým väčší priestor budú mať veľkí na to, aby diktovali ceny. Malé nezávislé pumpy nemuseli mať nutne najnižšie ceny a najlepšie služby. No už len ich prítomnosť sťažovala veľkým možnosť vytvoriť kartel.

Hoci sa proti limitu ozval Protimonopolný úrad a protestovali aj menšie firmy, ministerstvo financií ani parlament to v ich odhodlaní nijako neodradilo. Spomeňme si na to, keď budeme tankovať.

Jednou vetou:

4. NAKA začne trestné stíhanie vo veci nákupu CT prístroja žilinskou župou, povedal policajný prezident Tibor Gašpar, v piatok dostala NAKA protokol Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý nákup kontroloval.

5. Na pohotovosti platili poplatky desať eur aj tehotné ženy s krvácaním či bolesťami, minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovorí, že už pracuje na zmenách, ktoré od poplatkov na urgentných príjmoch v nemocniciach tehotné ženy oslobodia.

6. Rómska reforma, ktorú pred časom predstavila SaS, je podľa splnomocnenca pre rómske komunity Ábela Ravasza neaktuálna, viaceré z návrhov, ktoré predstavila podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová, sú kvalitné, mnohé navrhované opatrenia sa zaviedli.

7. Na Slovensku sa po 15 rokoch vypracuje imunologický prehľad obyvateľstva, ktorý má ukázať, či je kolektívna imunita dostatočná, oznámili minister zdravotníctva Tomáš Drucker a hlavný hygienik Ján Mikas, reagovali na to, že osýpky dostali aj zaočkovaní ľudia.

8. Nitrianska fakultná nemocnica musí vrátiť dotáciu dva milióny eur, ktorú vlani dostala od ministerstva zdravotníctva na výstavbu heliportu, financie bolo treba vyčerpať do konca roka 2017, nemocnica to nestihla.

9. Proces v kauze vraždy mafiánskeho bossa Miroslava Sýkoru odročili na koniec apríla, dôvodom bolo ospravedlnenie sa obžalovaného Ľuboša Ferusa pre práceneschopnosť.

10. Prvé riadne rokovanie zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja v novom volebnom období sa  skončilo po štvrťhodine, pretože poslanci bloku strán Smer, Most-Híd, SNS a časť nezávislých poslancov  odmietli schváliť program predložený županom Trnkom.

Zaujímavé články:

„Prezident jedného obdobia môže byť dobrým prezidentom, ale prezident dvoch období má šancu určiť na dlhý čas základnú povahu Slovenska a stať sa jeho dlhodobou pamäťou.“

Peter Zajac o roku rozhodnutia Andreja Kisku. (tyzden.sk)

 

„Ministerstvo obrany síce spustilo najväčšiu modernizáciu ozbrojených síl vo svojej histórii, ale – odhliadnuc od terajších a aj budúcich škandálov, ktoré nás ešte v tejto súvislosti čakajú – treba si priznať, že táto modernizácia je skôr zhodou okolností a vonkajších faktorov ako rozhodnutím, ktoré by vzniklo na základe národného záujmu.“

Juraj Krúpa o modernizácii armády. (dennikn.sk)  

 

„Kombinácia krátkych lehôt a hrozby drakonických pokút povedie k tomu, že sociálne siete budú preventívne mazať akýkoľvek čo i len trochu kontroverzný obsah.“

Lukáš Krivošík o novom nemeckom zákone o sociálnych sieťach. (postoj.sk)

Status dňa:

Myslí si to ústavná väčšina. A ja tiež.

https://www1.pluska.sk/Rady-a-tipy/Necakany-krok-obchodnikov-Po-sviatocnom-zakaze-predaja-zatvoria-aj-v-NEDELU

Citát dňa:

Boli sme spolu, ale pán Schuster chodil na drahé dovolenky, tak nemal čas byť na Slovensku a debatovať s nami.

Ivan Gašparovič, bývalý prezident v reakcii na kritiku svojho predchodcu Rudolfa Schustera, ktorý Gašparovičovi vyčítal, že na rozdiel od Andreja Kisku neorganizoval novoročné obedy prezidentov.

Shooty:

Newsfilter

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie