Denník N

Načo SNS modernizuje armádu, ak popiera základné hrozby pre bezpečnosť Slovenska?

Vedenie SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vedenie SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič

SNS blokuje schválenie strategických dokumentov, ktoré reagujú na zmenenú bezpečnostnú situáciu vo svete.

Autor je riaditeľom programu Bezpečnosť a obrana
Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku

Konflikty posledných desaťročí sú jasným dôkazom, že svet sa nezvratne mení a dochádza k otrasom doterajšieho medzinárodného poriadku. Treba si priznať, že dochádza k postupnému ústupu západných mocností zo svojich pozícií v medzinárodnom prostredí a nástupu nových mocností na Východe, najmä v Ázii. Je to spôsobené slabšou schopnosťou a ochotou podstúpiť zásadnejšie zmeny v rámci komplexnosti našej spoločnosti a únavy viac zasahovať a ovplyvňovať konflikty.

V podstate dochádza k zásadným zmenám bezpečnostného systému, na ktorý sme boli doteraz zvyknutí, a starí aj noví hráči cítia svoju šancu postupne posilniť svoje mocenské pozície, a tým aj svoj vplyv vo svete. Vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo. Konflikty na Blízkom východe, hrozba ďalších migračných vĺn, terorizmus, ako aj konflikt na Ukrajine budú pokračovať dlhšie, ako by sme si želali. A to je len časť hrozieb, ktoré nás ohrozujú. Klimatické zmeny, možný konflikt medzi USA a KĽDR nevynímajúc.

Ďalším problémom je, že demokratické spoločnosti prechádzajú krízou, napriek tomu, že sa ekonomike postupne darí lepšie. Spoločnosti sú rozpoltené, na politickú scénu nastupujú noví hráči a len s ťažkosťami sa darí zostavovať vlády a efektívne vládnuť. Tieto otrasy našej spoločnosti vytvárajú priestor pre zahraničných hráčov postupne ovplyvňovať politickú nestabilitu v Európe, a teda aj u nás, a darí sa im to.

Niektorí politici ignorujú fakty

Jedným z míľnikov bol konflikt

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie