Denník N

Babišovu cestu k moci komplikuje vyšetrovanie farmy, ktorú označil za svoj najlepší projekt

Andrej Babiš. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Babiš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nový český premiér nemá dôveru a môže prísť o imunitu. Už teraz je prvý európsky líder, ktorého vyšetruje OLAF. Podľa jeho správy pri dotáciách pre farmu Čapí hnízdo klamali a porušovali zákon.

Nový český premiér Andrej Babiš označil v roku 2015 pri natáčaní dokumentárneho filmu Matrix AB farmu Čapí hnízdo za „najlepší projekt, ktorý kedy vymyslel“.

„Vymyslel som ho, keď som čakal s deťmi v rade do zoo. Pri kŕmení kôz bol veľmi dlhý rad a ja neznášam čakanie. Preto som si povedal, že urobím niečo podobné. Je to fantastický projekt, 90 hektárov, atrakcie pre deti, veľa zvierat, ekofarma. Máme veľké plány, chceme postaviť trojposchodové kúpele.“

Vďaka tomuto projektu sa stal vôbec prvým premiérom EÚ, ktorý figuruje v prípade vyšetrovanom Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).

Dotáciu napokon zaplatia občania

Namiesto EÚ mu však túto dotáciu nakoniec zaplatia českí daňoví poplatníci. Správa OLAF-u, ktorú získali české Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, konštatuje, že dotáciu sprevádzalo niekoľko vážnych nezrovnalostí. Explicitne upozorňuje českú justíciu, že podľa trestného zákonníka mohli byť pri príprave projektu porušené zákony.

Konkrétne spomína podozrenie zo spáchania dotačného podvodu a z poškodenia finančných záujmov EÚ. OLAF tvrdí, že na základe týchto okolností by Brusel nemal Česku uhradiť dotáciu na Čapí hnízdo vo výške 42,5 milióna českých korún.

„Vyšetrovanie preukázalo, že predstavitelia príjemcu dotácie v čase, keď predložili žiadosť o podporu svojho projektu a podpísali dohodu o poskytnutí finančných prostriedkov v roku 2008, poskytli riadiacemu orgánu operačného projektu nepravdivé informácie a dôležité informácie zatajili,“ uviedol OLAF v úvodnom zhrnutí správy.

„Tieto činy môžu byť stíhané národnými súdnymi orgánmi ako porušenie paragrafov 212 a 260 českého trestného zákonníka. Národné súdne orgány môžu vziať pri svojom postupe do úvahy informácie získané počas vyšetrovania OLAF-om,“ píše sa v závere dokumentu.

OLAF v správe tiež uvádza, že anonymná vlastnícka štruktúra Čapího hnízda v čase čerpania dotácie bola v rozpore so zásadou transparentnosti, ktorá platí pre čerpanie peňazí z európskych fondov.

Zaujímavosťou je, že za obsahom predkladanej správy OLAF-u stoja aj slovenské vyšetrovateľky Zuzana Harmathová, ktorá je šéfkou vyšetrovacieho tímu, a Monika Mateičková. Ich tretím kolegom je litovský expert.

Babiš správu čítať nechce

S obsahom predloženej správy sa mali možnosť zoznámiť aj českí poslanci z mandátového a imunitného výboru, ktorá má snemovni odporučiť, ako hlasovať v otázke odňatia imunity Andrejovi Babišovi a podpredsedovi hnutia ANO Jaroslavovi Faltýnkovi.

Správu už čítal aj predseda strany STAN Petr Gazdík, ktorý sa síce bližšie nechcel vyjadrovať k samotnému obsahu, pre Českú televíziu však povedal: „Môžem jednoznačne povedať, že po prečítaní správy budem jednoznačne hlasovať a svojich kolegov v klube presviedčať o tom, že by sme mali zdvihnúť ruku za vydanie Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka.“

Andrej Babiš po pondelkovom rokovaní vlády povedal, že správu čítať nebude, ale hneď ako si ju preštudujú jeho právni zástupcovia, rád sa dostaví na rokovanie mandátového a imunitného výboru Poslaneckej snemovne. „Bohužiaľ, som vždy postavený do znevýhodnenej situácie, keď sa vo verejnom priestore objavujú informácie od našich politických protivníkov a ja ich nemôžem dementovať,“ reagoval Babiš.

Žiadajú o odklad, členovia výboru hovoria o účelovosti

Babiš mal spolu s Faltýnkom vystúpiť pred mandátovým a imunitným výborom dnes, ale požiadali o odklad, pretože ich právni zástupcovia zatiaľ nemali čas poriadne si naštudovať správu OLAF-u. Pôvodne sa o ich odporučení vydať, respektíve nevydať na trestné stíhanie malo rozhodnúť už v utorok, ale v prípade vyhovenia prosbe oboch obvinených sa celý proces predĺži.

Niektorí členovia výboru však s odkladom nesúhlasili. „Myslím si, že to je zo strany Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka účelové správanie, že sa ospravedlňujú. Práve kvôli tejto účelovosti som pripravená, aby sme hlasovali za vydanie,“ povedala pre iDNES.cz Miroslava Němcová (ODS). Čítala tiež výsledky vyšetrovania OLAF-u v kauze Čapí hnízdo a pre české médiá povedala: „Môžem povedať, že správa OLAF-u je v podstate veľmi blízka tomu, čo zistila a predložila Polícia ČR vo forme žiadosti o vydanie poslancov Babiša a Faltýnka.“

Babiš sa už pokúsil správu OLAF-u spochybniť. „To neznamená, že OLAF má pravdu. V minulosti mal svoje problémy, bola tam korupčná aféra ohľadne jedného komisára,“ povedal predseda českej vlády. Dodal, že Agrofert podal proti OLAF-u sťažnosť európskemu ombudsmanovi.

Odloženie hlasovania o vláde?

Situácia je o to komplikovanejšia, že v stredu sa má hlasovať o Babišovej menšinovej vláde. Preto by výsledok schôdze mandátového a imunitného výboru mohol zamiešať programom rokovania Poslaneckej snemovne. Miroslava Němcová z ODS navrhuje, aby sa odložilo hlasovanie o dôvere vláde v prípade, že výbor nerozhodne o vydaní Babiša už v utorok.

Podľa Němcovej je totiž kľúčové, aby poslanci pred hlasovaním poznali minulosť Babiša a Faltýnka. Až potom sa podľa nej môžu adekvátne rozhodnúť, či im vyjadria dôveru alebo nie.

Rovnaký názor zastáva aj podpredseda výboru Petr Gazdík (STAN). Ten serveru iDNES.cz pripomenul, že už z významu slova dôvera vyplýva, čo poslanci vláde vyjadrujú. Preto by pred hlasovaním mali mať všetky informácie, vrátane tých od mandátového a imunitného výboru. Gazdík si tiež myslí, že už teraz majú členovia výboru dostatok informácií na to, aby mohli rozhodnúť o vydaní oboch predstaviteľov strany ANO.

Opačný názor má samotný Babiš, ktorý nevidí žiadnu súvislosť medzi správou OLAF-u a vyslovením dôvery vláde. „Ak tam niekto súvis vidí, ja určite nie. Chápem, že opozícia nemá iné témy,“ povedal pre iDNES.cz.

Zároveň s OLAF-om vyšetrovala kauzu Čapí hnízdo aj česká polícia. Tá dospela k záverom už pred polrokom, a preto v auguste požiadala snemovňu o vydanie Babiša i Faltýnka. Snemovňa jej žiadosti vyhovela. Avšak v októbri sa konali parlamentné voľby, hnutie ANO sa stalo jednoznačným víťazom a obaja muži opätovne získali poslaneckú imunitu.

Svet

Teraz najčítanejšie