Denník N

Budúcnosť patrí historikom

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Humaniťáci“ sú budúcnosťou startupov. Ak chcete porozumieť potrebám klientov, váš programátor ocení, ak mu kolega politológ pripraví konkrétnu fokusovú skupinu.

Autor študuje moderné európske dejiny na Oxfordskej univerzite

Dnes som našiel hlboko v poličke založený lístok. Píše sa na ňom: „Moje meno je Jake. Som tučný a blonďavý a libertarián. Teším sa na stretnutie!“ Písal sa jún 2013 a ja som sa prvýkrát v živote ocitol v Spojených štátoch. Tento odkaz ma čakal na mojej hotelovej izbe – môj nový spolubývajúci ma predbehol, pricestoval o čosi skôr.

Jeden z nekonečne dobre sponzorovaných amerických think tankov sa zľutoval nad východoeurópskym študentom a zaplatil mu účasť na svojom vlajkovom podujatí, každoročnej konferencii pre študentov, profesorov a podnikateľov so záujmom o prepojenie viery a biznisu. Z konferencie si nič nepamätám. Pamätám si však debaty, ktoré sme dlho do noci viedli na hotelovej izbe. O veľkosti štátu a šialene regulovanej Európskej únii, či o smrteľne nespravodlivej dani z pridanej hodnoty. Darmo, chalan bol zo štátu Delaware, kde je rozdiel medzi cenou na poličke a cenou na bločku naozaj minimálny. Prečo si to pamätám? Lebo ten chalan mal názor.

Zaskočilo ma to rovnako, ako keď ma na druhej hodine seminára o britskej politike na mojej britskej internátnej strednej škole učiteľ vyzval vyjadriť môj názor na britský volebný systém. „Dovoľte, pane, ja predsa nemám názor. Viem vám však povedať, ako to funguje.“ Dlho sa mi to neprepieklo, od ďalšej hodiny som sa učil diskutovať.

V posledných mesiacoch občas čosi odučím pre slovenských stredoškolákov či vysokoškolákov na seminároch o histórii a filozofii. A veruže to je boj – dostať z nich súvislú vetu, dostať z nich názor. Fakty zopakovať, to vieme,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie