Denník N

Zrušenie obvinení v kauze piešťanského CT preskúma generálna prokuratúra

Pre kauzu piešťanského CT musel z vysokej politiky odísť Pavol Paška. Foto N – Tomáš Benedikovič
Pre kauzu piešťanského CT musel z vysokej politiky odísť Pavol Paška. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kauza piešťanského CT sa nekončí. Polícia začne stíhanie aj vo veci nákupu CT prístroja žilinskou župou z čias, keď bol županom podpredseda Smeru Juraj Blanár.

Vyšetrovanie kauzy nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou sa ešte neskončilo. Hoci trenčianska prokurátorka zrušila obvinenia deviatim podozrivým, vrátane bývalej riaditeľky nemocnice Márie Domčekovej, stíhanie vo veci ešte pokračuje. Zrušenie obvinení navyše preskúma generálna prokuratúra. Potvrdila to hovorkyňa Andrea Predajňová.

Ide o prípad, pre ktorý na konci roku 2014 odstúpili z funkcie predseda parlamentu Pavol Paška, podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

„Prokurátor trestného odboru generálnej prokuratúry, ktorý vykonáva v predmetnej trestnej veci takzvanú dohľadovú právomoc, po dôkladnej analýze uznesenia prokurátora Krajskej prokuratúry Trenčín o zrušení obvinenia rozhodne o ďalšom zákonnom postupe.“

Trenčianska prokurátorka teraz podľa generálnej prokuratúry postupovala samostatne, bez toho, aby ju usmerňovala generálna prokuratúra.

Uznesenie odmietajú zverejniť

Prokurátorka zrušila obvinenia tesne pred Vianocami. Urobila to v rámci rozhodovania o sťažnostiach všetkých deviatich proti vzneseniu obvinenia. „Uznesenie o vznesení obvinenia bolo nedôvodné a nezákonné,“ vyhlásil hovorca Krajskej prokuratúry Trenčín Marián Sipavý. Bližšie dôvody ani uznesenie o zrušení obvinenia prokuratúra zatiaľ nechce zverejniť. Odvoláva sa na to, že vyšetrovanie je ešte otvorené.

Zákon hovorí, že „prokuratúry sú povinné zverejňovať právoplatné uznesenia prokurátora, ktorými sa skončilo trestné stíhanie vedené proti určitej osobe, a to do 15 pracovných dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti uznesenia“. Prokuratúra tvrdí, že tak robí iba vtedy, keď je stíhanie zastavené a nie keď je obvinenie zrušené, ale vyšetrovanie ešte beží.

Okrem Domčekovej boli obvinení aj členovia správnej rady a odbornej komisie. Nemocnica chcela nakúpiť CT prístroj o milión eur drahšie, ako ho napríklad nakúpila nemocnica v Česku. Nakoniec kauzu zverejnil zástupca zamestnancov nemocnice Alan Suchánek a nemocnica prístroj nekúpila.

V prípade najprv zrušila obvinenie generálna prokuratúra, nepozdával sa jej spôsob, akým bol vypracovaný znalecký posudok. V októbri 2017 NAKA znovu obvinila deväť osôb a teraz ho krajská prokuratúra znovu zrušila.

Gašpar: Jedna vec je politika a druhá trestná zodpovednosť

Policajný prezident Tibor Gašpar v utorok vyhlásil, že je rád, „že nakoniec je to rozhodnutie prokuratúry a nie polície, lebo by som od nedele počúval, že sme to zamietli pod koberec a robili sme čistiacu prácu“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pavol Paška

Zdravotnícke kauzy

Teraz najčítanejšie