Denník N

Nie sme fašisti a máme drahé vajcia. Najpopulárnejšie príspevky kotlebovcov v roku 2017

Aké príspevky boli vlani najpopulárnejšie na facebookových stránkach, ktoré podporujú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Rok 2017 bol z pohľadu marketingu na Facebooku pre kotlebovcov náročný. Denník N ešte vo februári napísal, že ĽSNS má k dispozícii zhruba 140 facebookových stránok, ktorými môže šíriť svoje posolstvá. Dnes ich monitorujeme až 175, avšak v priebehu roka bolo 47 z nich zablokovaných.

Strana prišla aj o naozaj silné kanály – padla ich hlavná stránka s vyše 81-tisíc fanúšikmi. Zablokovaná bola aj stránka Mariana Kotlebu (78-tisíc), fanúšikovská stránka Ľudová strana Naše Slovensko Official Fan Page (32-tisíc) či stránka Milana Mazureka (21-tisíc).

Z toho, čo ĽSNS ostalo, je najsilnejšia stránka Marian Kotleba za predsedu vlády SR (aktuálne zverejnila informáciu, že je na predaj). Na jar síce bola na krátky čas tiež zablokovaná, ale väčšinu roka bola online. Aktuálne má vyše 40-tisíc fanúšikov, v minulom roku zverejnila viac ako 2000 príspevkov a vyzbierala na nich 587-tisíc interakcií – teda lajkov, komentárov a zdieľaní. Druhá najvplyvnejšia stránka patrí poslancovi Milanovi Uhríkovi (16-tisíc fanúšikov, vlani 177-tisíc interakcií).

Najsilnejšie stránky ĽSNS a počty interakcií (lajkov, komentárov a zdieľaní), ktoré vlani na svojich príspevkoch získali. Zdroj: Zoomsphere

Desať kotlebovských stránok zo 175, ktoré Denník N monitoruje, má viac ako 10-tisíc fanúšikov. Ďalších 69 stránok má menej ako tisíc fanúšikov.

Pozreli sme sa na stránky, ktoré sleduje viac ako 2000 ľudí, a vybrali sme desať najpopulárnejších príspevkov, ktoré vlani zverejnili.

10. Peter Sagan kandiduje za ĽSNS (3522 interakcií, 468 zdieľaní)

Menovec slovenského cyklistu pracuje ako poslanecký asistent Stanislava Drobného z ĽSNS. Jeho kandidatúru na župana v Žilinskom kraji strana oznámila aj takýmto bulvárnym obrázkom.

„Je to skutočne tak,“ píše sa pri príspevku ohlasujúcom, že Sagan kandiduje za Kotlebu. Zjavne už pri výbere kandidáta postupovala ĽSNS podľa toho, že skúsi pomýliť čo najviac ľudí a bude sa tváriť, že ide o slávneho cyklistu. Kampaň mal podobne ako v tomto prípade postavenú na tom, že ho predstavovali ako Petra Sagana bez jediného varovania, že to nie je ten cyklista.

Peter Sagan z ĽSNS nakoniec získal vo voľbách vyše 14-tisíc hlasov a skončil štvrtý.

9. Uhrík: O tomto sa v médiách nedočítate (3623 interakcií, 2091 zdieľaní)

Keď Milan Uhrík kandidoval na nitrianskeho župana, chválil sa na Facebooku správou, že sa mu spolu s Kotlebom podarilo ušetriť v Banskej Bystrici 20 miliónov a ešte aj zvýšiť platy autobusárom. Písal, že túto správu ostatné médiá zamlčali, preto ju majú ľudia zdieľať.

Správu pritom bez problémov možno nájsť na mnohých weboch, napríklad aj sme.sk, teraz.sk či webnoviny.sk. Pred voľbami tiež kotlebovci klamali, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Marian Kotleba

Teraz najčítanejšie