Denník N

Zeman zhodil Dubčeka a Fico bol pri tom, ministri za to českého prezidenta kritizujú

Český prezident hovoril o idole nášho premiéra ako o človeku, ktorý sa v roku 1968 „podělal“. Robert Fico ho pochválil za to, že si povie, čo chce, vláda práve dnes schválila, že bude udeľovať Štátnu cenu Alexandra Dubčeka.

Keď český prezident Miloš Zeman označil celé vedenie česko-slovenského štátu v roku 1968 vrátane Alexandra Dubčeka za ľudí, ktorí sa „podělali“ hrôzou, dostal do veľmi nepríjemnej situácie slovenského premiéra Roberta Fica.

Ten bol v utorok večer na Pražskom hrade na oslavách stého výročia vzniku Československa a 25. výročia vzniku Slovenskej a Českej republiky a z úst svojho dobrého priateľa Zemana si vypočul, ako znevažuje jeden z jeho hlavných politických vzorov.

Ficovi to nemuselo padnúť vhod o to viac, že práve dnes slovenská vláda schválila vznik komisie, ktorá bude navrhovať kandidátov na udeľovanie Štátnej ceny Alexandra Dubčeka. Tú by mal odovzdávať práve predseda vlády.

Maďarič a Korčok sa už ozvali

Voči Zemanovi sa už pred rokovaním vlády ohradil minister kultúry Marek Maďarič. „O žiadnom politikovi si nerobíme ilúzie a aj tá najväčšia osobnosť mala svoje slabiny a slabé chvíle, ale považujem za mimoriadne nevhodné a nezdvorilé práve takéto momenty zdôrazniť v slávnostnej chvíli, a to ešte aj expresívnym spôsobom,“ napísal Maďarič.

Po vláde sa ohradil aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. „Pán prezident Zeman je známy svojimi bonmotmi, ale dobrý bonmot je taký, ktorý neurazí druhú stranu, a z tohto pohľadu to bol veľmi nepodarený bonmot,“ povedal Korčok. Adresoval mu latinský výrok, ktorý v preklade znamená, že sú určité spôsoby a hranice vo veciach, ktoré sa neprekračujú. „O to viac nás vyjadrenie pána Zemana mrzí.“

Čo teda Zeman presne povedal?

„Bavme sa o tom, prečo sa v roku 1968 našiel jediný statočný človek, ktorému som za to udelil štátne vyznamenanie, a to bol František Kriegel. A prečo sa všetci ostatní ‚podělali‘ hrôzou – zakazujú mi vulgarizmy, ale toto, dúfam, vulgarizmus nie je. A mimochodom, vôbec im to nepomohlo, najprv dostali tieto idoly funkciu predsedu Federálneho zhromaždenia, potom už iba klesli na veľvyslanca v Turecku a potom už ani to nie,“ vravel Zeman.

Hoci Dubčeka priamo nemenoval, zjavne opisoval jeho. Alexander Dubček totiž podpísal Moskovský protokol a po odvolaní z funkcie generálneho tajomníka komunistickej strany bol najprv predsedom federálneho parlamentu a potom krátko veľvyslancom v Turecku. Potom už nasledovali jeho roky v ústraní pod dohľadom komunistickej tajnej služby a krátky návrat do politiky po roku 1989.

Fico počas úvodu Zemanovho príhovoru, v ktorom hovoril o roku 1948, nadšene tlieskal. Tlieskal, aj keď prešiel k pasáži o jedinom statočnom človeku v roku 1968, ktorým bol Kriegel. Keď bolo jasné, že český prezident hovorí kriticky o Dubčekovi, Fico pozorne načúval a potlesk už neprišiel.

Premiér sa komentáru Zemana vyhol

Po prejave českého prezidenta za slová o Dubčekovi nekritizoval. Podľa agentúry ČTK povedal, že na Zemanovi si váži to, že „povie, čo chce“. „Máte prezidenta, ktorý presne vie, že svet má štyri svetové strany,“ vravel. Miloša Zemana časť českej politickej scény a médií kritizuje za jeho proruské postoje.

„Nie som si istý, či Miloš Zeman vie, že Fico si Alexandra Dubčeka tak váži,“ myslí si český odborník na protokol a etiketu Ladislav Špaček. „Miloš Zeman je neomalený prezident, ktorý sa vyjadruje vulgárne a je nevychovaný. To by ale bolo naozaj zámerné a nediplomatické faux pas,“ vraví bývalý hovorca Václava Havla, podľa ktorého by si český prezident takto slovenského premiéra zámerne uraziť nedovolil.

„Osobne sa ohradzujem voči expresívnemu, dehonestujúcemu vyjadreniu prezidenta Českej republiky Miloša Zemana na adresu Alexandra Dubčeka. Dubčeka si vážime predovšetkým za to, že umožnil obrodný, demokratizačný proces začiatkom šesťdesiatych rokov v Československu, ktorý vyvrcholil tzv. Pražskou jarou. Pozitívnu úlohu zohral aj v ponovembrovom vývoji po roku 1989 a celý svoj život podporoval a spoluvytváral priateľské vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi,“ napísal dnes k vyjadreniam prezidenta minister kultúry Maďarič.

Silno sa k odkazu Dubčeka hlási aj Fico – názov jeho strany je Smer – sociálna demokracia a Dubček bol po roku 1989 predstaviteľom novo vznikajúcej strany sociálnych demokratov. Tá sa neskôr, dlho po Dubčekovej smrti, zlúčila so Smerom.

Zatiaľ čo slovenská opozícia si výročie invázie zvykne 21. augusta pripomínať na miestach, kde okupanti zastrelili civilistov, premiér chodí k Dubčekovmu hrobu. „Mám tradíciu každý rok, keď si pripomíname augustové udalosti z roku 1968, prichádzam sem a na hrob človeka, ktorý v tom čase zohrával veľmi dôležitú úlohu, Alexandra Dubčeka, kladiem veniec. Považujem to za najvhodnejší spôsob pripomenutia si toho, čo sa 21. augusta 1968 stalo,“ vravel Fico minulý rok.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie