Denník N

Reči na tému „Oprah v roku 2020“ sú dôkazom degradácie americkej demokracie

Oprah Winfrey. Foto: NBC/AP
Oprah Winfrey. Foto: NBC/AP

Medzi kvalitami potrebnými na zvolenie do Bieleho domu a vlastnosťami potrebnými na to, aby ste v Bielom dome uspeli, je veľký rozdiel.

Autorka je americká novinárka a historička.
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Na rozdiel od istého pána, ktorý zdedil veľkú časť svojich peňazí a podnikania, sa stala miliardárkou vlastnými silami. Je skutočnou filantropkou s reálnou nadáciou namiesto nejakej fingovanej. Spája ľudí namiesto toho, aby ich rozdeľovala. Namiesto nenávisti a hnevu vysiela pozitívne emócie. Vyzerá ako dokonalý protipól mrzutého a bigotného obyvateľa Bieleho domu. Napriek tomu fakt, že niekto dokáže brať vážne heslo „Oprah za prezidentku“, je ďalšou ilustráciou degradácie americkej demokracie.

Medzi kvalitami potrebnými na zvolenie do Bieleho domu a vlastnosťami potrebnými na to, aby ste v Bielom dome uspeli, už dlho existuje znepokojivá priepasť – medzi sebavedomím a charizmou potrebnými na víťazstvo vo voľbách a vedomosťami a skúsenosťami potrebnými na presadzovanie zákonov v Kongrese USA či rokovanie so zahraničnými lídrami doma a budovanie koalícií doma. Nemusíte mať elitné vzdelanie a ani nemusíte patriť do vybranej politickej kasty, aby ste tieto veci zvládali. No do politiky musíte, na rozdiel od biznisu či televízie, investovať roky svojho času a vybudovať si v nej obrovský okruh kontaktov.

Dokonca aj prezident Barack Obama, ktorý bol pred zvolením jedno funkčné obdobie senátorom, doplácal na svoju relatívne krátku kariéru

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie