Denník N

Kažimírovo daňové kryptosústo

Vymáhať dane z kryptomien je veľká výzva. Je to niečo podobné, ako keby chcelo ministerstvo financií zdaňovať každý odoslaný email.

Autor je analytik INESS

Už to bolo na spadnutie. Každý máme aspoň jedného kamaráta, ktorého podozrievame, že sa stal kryptomilionárom. Aj keď na konci dňa viac ľudí len rozprávalo, pritom nič nenakúpili. Správy o každodenných miliardových nárastoch kryptotrhu dorazili aj na ministerstvo financií. Bola by škoda neodkrojiť si aj tu desiatok, takže sa budú kryptomeny daniť.

Na rozdiel od platforiem zdieľanej ekonomiky (do ktorých sa ministerstvo financií chce pustiť tiež) to však bude preň a daňové úrady mimoriadne náročné sústo, čomu nasvedčuje už to, že minister vo vyhlásení daňové subjekty viac prosil, ako sa im vyhrážal.

Jednou oblasťou zdanenia môže byť (bude?) zdanenie ťaženia kryptomien. Podobá sa to na podnikanie (sústavná činnosť vykonávaná podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť s cieľom dosiahnutia zisku), kde sú vstupné náklady ako počítače a elektrina, a výnosy. Ťažiari pripomínajú klasické ťažobné firmy, ktoré uhlie či železnú rudu predávajú na burze.

Druhou, podstatnejšou oblasťou je zdanenie niečoho, čo by sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie