Denník N

České prezidentské voľby sú aj o Babišovi, so Zemanom sa potrebujú navzájom

Spojenci Zeman a Babiš. Foto – TASR
Spojenci Zeman a Babiš. Foto – TASR

Miloš Zeman pred hlasovaním o dôvere podporil Babiša, s ktorým nechce nikto vládnuť. Aj bez podpory v parlamente mu chce dať druhú šancu a naťahovať čas v jeho prospech.

Jeden je premiér, druhý prezident. Prvý už má voľby za sebou a ten druhý mu teraz môže pomôcť, aby sa jeho premiérsky sen premenil na skutočnosť. Druhého voľby ešte len čakajú a rovnako potrebuje pomoc, aby sa udržal na Hrade.

Medzi Babišom a Zemanom vzniklo nepriznané, no funkčné spojenectvo. Trvá už dlhšie, znamená nekomentovanie prešľapov toho druhého, občasnú mediálnu podporu a pomoc, keď je to potrebné. Zeman šéfovi ANO pomohol napríklad vetovaním zákona lex Babiš (zákon o konflikte záujmov), vyjadreniami pri kauze Čapí hnízdo a naplno sa výhody Babišovho spojenectva s prezidentom prejavili v máji minulého roka.

Vtedajší český premiér Bohuslav Sobotka sa rozhodol odvolať Babiša z postu ministra financií, Zeman to však odmietol. Urobil tak až po troch týždňoch.

Či zo Zemanovej strany išlo o prejav sympatií voči Babišovi alebo čistý politický kalkul, vie len Zeman a jeho poradcovia. Uvedomoval si, že dobré vzťahy s lídrom najpopulárnejšej českej strany sa mu môžu vyplatiť pred prezidentskými voľbami. Prvé kolo bude už tento piatok a sobotu.

Podobne to zrejme vnímal aj Babiš – prieskumy síce ukazovali, že októbrové parlamentné voľby vyhrá, no už vtedy bolo jasné, že poskladať vládu pre neho bude veľmi ťažké. Preto sa neskôr zrodila myšlienka menšinovej vlády, ktorú víťaz volieb začal spomínať krátko po oznámení výsledkov

Vtedy sa ukázalo, že tiché spojenectvo s prezidentom sa mu zíde.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie