Denník N

Odvrátená strana Oprah Winfrey: podporovala šarlatánov, pseudovedu a znevažovala kritické myslenie

Oprah Winfrey. Foto – TASR/AP
Oprah Winfrey. Foto – TASR/AP

To, že Winfrey nie je nenávistná osoba, keď ju porovnáte s Donaldom Trumpom, nestačí. Musíme si uvedomiť, že čo sa týka vedy a kritického myslenia, je na tom skoro rovnako zle ako on, napísal vedec.

Výnimočným prejavom na Zlatých glóbusoch si Oprah Winfrey naklonila srdcia mnohých Američanov natoľko, že sa o nej začalo vážne hovoriť ako o možnej kandidátke na prezidentku Spojených štátov.

Všeobecné nadšenie zo sympatickej ženy s kultivovaným prejavom, ktorá – na rozdiel od Donalda Trumpa – nešíri nenávisť, však brzdí viacero varovných signálov.

„Zrejme viac než akýkoľvek iný Američan je zodpovedná za to, že poskytla priestor a dala legitimitu všetkým druhom magického myslenia, od pseudovedeckého po čistú mystiku, fantáziám o mimozemšťanoch, paranormálnych zážitkoch či satanských kultoch,“ napísal pre Slate autor Kurt Andersen, čo mu prekážalo na talk show, ktorú Winfrey 25 rokov moderovala.

Andersen sa nebál dodať: „Po tri desaťročia bola hlavnou postavou, ktorá Američanov podporovala v tom, aby sa zriekli rozumu a vedy v prospech zbožných prianí a neoverených domnienok.“

Na neblahú minulosť Winfrey, ktorá vo svojej šou dávala pravidelne priestor šarlatánom všetkého druhu, aby tam ventilovali svoje pseudovedecké a pavedecké názory, upozornil v obsiahlom článku aj Vox.

Tajomstvo

Paul Waldman pre denník Washington Post napísal, aby sme nezabudli, že moderátorka vo svojej šou robila opakovane reklamu šarlatánke Rhonde Byrnesovej, „čo by ju mohlo diskvalifikovať, aby sa uchádzala o prezidentský post“.

Údajné „tajomstvo“, ktoré Byrnesová v bestselleri Tajomstvo odhaľuje, spočíva v tom, že ak si niektoré veci veľmi prajeme, vesmírne sily („zákon príťažlivosti“) sa spoja, a doprajú nám ich.

Podľa autorky sa duševných, telesných, finančných či iných problémov zbavíme už vtedy, keď budeme pozitívne myslieť, že chceme byť bohatí či zdraví.

Nanešťastie, sú opísané viaceré tragické prípady ľudí, ktorí uvedeným lákavým frázam – že vesmíru nie sme ukradnutí, a ak sa pozitívne naladíme, naše priania sa vyplnia – uverili, vykašľali sa na štandardnú liečbu a… zomreli.

„Ústrednou dogmou alternatívnej medicíny je kniha

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie