Denník N

Na čínskom vidieku skúmali, prečo sú z čarodejníctva obviňované najmä ženy

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Označiť niekoho môže byť spôsob, ako sa dostať pred vašich rivalov a získať nad nimi výhodu, čo sa týka partnerov alebo iných zdrojov.

V antropológii existuje teória, že obvinenie z čarodejníctva funguje ako strašiak, ktorý ľudí núti, aby sa prispôsobili spoločenským pravidlám a príliš nevytŕčali.

Ak je to naozaj tak, obvinenie z čarodejníctva by mohlo fungovať ako svojho druhu sociálne lepidlo, ktoré dáva členov komunity dokopy, aby sa jej ideálom neprotivili a tiahli za jeden povraz.

Lenže niektoré výskumy ukazujú, že obvinenia z čarodejníctva komunitu naopak rozkladajú, keďže vytvárajú izolované skupiny ľudí, ktoré sa navzájom vyhýbajú.

Ako by to mohlo byť, otestovala antropologička Ruth Mace z University College London a jej tím v článku, ktorý vyšiel v januári v časopise Nature: Human Behavior.

800 dedín na juhozápade Číny

Odborníčka pre Denník N vysvetlila, že chápe, že obvinenia z čarodejníctva sa môžu objaviť jednoducho preto, že ľudia na čarodejníctvo veria, no vo svojom výskume chcela ísť hlbšie, „aby sme pochopili, prečo tu taký fenomén vôbec je a prečo je vo svete taký rozšírený. Zaujímalo nás, ako sa vyvinul“.

Desať rokov s prestávkami vedci zbierali dáta v 800 dedinách na juhozápade Číny. Skúmali, ako sa ľudia správajú a ako sa líšia sociálne kontakty ľudí, ktorých označili ako „zhu“ či „zhubo“, čiže čarodejníci alebo bytosti s nadprirodzenou schopnosťou otráviť, a tých, ktorí neboli obvinení z čarodejníctva. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie