Denník N

Čo zažili Česi v kampani: konšpirátora, falošné okuliare, Zemanovu päsť aj fikus v debate

Prezident Miloš Zeman sľúbil, že nebude robiť kampaň. To ale neznamená, že jeho kampaň nerobili jeho podriadení.

Česi volia v piatok a v sobotu v prvom kole prezidenta. Ak ste nestíhali sledovať kampaň, prišli ste o veľa. Vybrali sme pre vás niekoľko bizarných momentov, ktoré stáli za to.

1. Zeman porazil cukrovku

Veľkou témou kampane sa stalo zdravie súčasného prezidenta Miloša Zemana. V televízii sa pravidelne objavovali zábery, na ktorých má prezident problém s chôdzou alebo vyzerá byť viditeľne nesvoj – pričom nebolo jasné, či následkom alkoholu alebo zdravotných ťažkostí.

Špekulácie priživil brniansky politik Svatopluk Bartík, ktorý v novembri na Facebook napísal, že Zemanovi zostáva tri až sedem mesiacov života. „Má rakovinu, metastázy na viacerých miestach. Diagnózu pozná, liečbu odmietol,“ napísal Bartík.

Jeho status začali ľudia masovo zdieľať, hoci Bartík neuviedol žiadne zdroje svojich informácií. Za to ho kritizovali aj niektoré inokedy protizemanovsky naladené médiá. Sám prezident o Bartíkovi povedal, že je „sviňa“.

Zemanovým poradcom bolo aj napriek tomu jasné, že zdravie je prezidentovým slabým miestom, ktoré môžu využívať jeho súperi. „Je to chorý človek. Možno bude zvolený, ale nebude schopný plnohodnotne vykonávať úrad,“ vyhlásil napríklad protikandidát Mirek Topolánek.

Ako sa dá tomu predísť?

Napríklad počas vianočného príhovoru divákom nemohlo uniknúť, že Zeman do kamery mával zovretou päsťou.

„Ten signál bol jasný: demonštrácia sily a moci, autorita, agresia, vrátane posolstva „ochránim vás“,“ komentoval to pre Lidovky.cz dramatik Josef Valenta.

Pri inej príležitosti Zeman prekvapil vyhlásením, že sa mu podarilo vyliečiť sa aj z nevyliečiteľnej cukrovky. „V sobotu mi odišla cukrovka. Po dlhých a dlhých rokoch som sa zbavil tejto choroby,“ povedal prezident.

Jeho lekárske konzílium zázraky o cukrovke neskôr zmiernilo. Tento týždeň predstúpili Zemanovi lekári pred novinárov, a obklopení volebnými plagátmi „Zeman znovu 2018“ spresnili, že prezident síce cukrovku má, ale stav sa mu zlepšuje.

Zároveň vylúčili, že by trpel rakovinou, ako na Facebooku špekuloval Bartík. „Z hľadiska zdravotného stavu je naďalej schopný vykonávať svoju funkciu,“ povedal prezidentov lekár Miloslav Kalaš.

Takto si z tlačovej konferencie Zemanových lekárov uťahoval falošný facebookový profil Jiřího Ovčáčka, ktorý sleduje takmer 80-tisíc Čechov.

2. Prezidentova „nekampaň“ a Jaromír Soukup

Keď Miloš Zeman vlani ohlásil, že bude opäť kandidovať na prezidenta, sľúbil, že nebude robiť žiadnu kampaň. Čisto formálne to stále platí – kampaň totiž za Zemana robili jeho spojenci.

Novinári upozornili napríklad na to, že celá krajina je oblepená bilbordmi so Zemanovou tvárou. Pražský hrad vysvetlil, že s tým nemá nič spoločné. Stovky bilbordov podľa prezidentskej kancelárie platí spolok „Priatelia Miloša Zemana“, ktorý vedie prezidentov kancelár Vratislav Mynář.

Na mediálnej scéne zase prezidentovi vypomáha muž menom Jaromír Soukup, pri ktorom stojí za to pristaviť sa.

Soukup je mužom mnohých povolaní. Profesionálne boxoval, robil námestníka ministerky školstva, riadi vlastnú mediálnu agentúru aj bulvárne zameranú televíziu Barrandov.

Popri tom v sebe objavil moderátora a vo vlastnej televízii začal moderovať päť relácií. České sociálne siete si vďaka tomu našli nového „hrdinu“. Na Štedrý deň napríklad recesisti na Facebooku avizovali fiktívnu udalosť „Moderátorský kurz Jaromíra Soukupa“, záujem prejavili tisíce užívateľov.

Soukup totiž moderuje svojráznym štýlom, ktorý sa nedá slovami popísať. Musí sa jednoducho vidieť.

Napriek tomu je dnes Soukup jediným televíznym moderátorom, ktorému prezident každý týždeň poskytuje rozhovory. Reláciu Týden s prezidentem pravidelne sleduje viac než pol milióna ľudí.

Prečo si Zeman vybral práve Soukupa? Pravdepodobne preto, že ako jediný je ochotný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie