Denník N

Ďalšie na rade je Lozorno – nový satelit Bratislavy, developeri chcú stavať kúsok od Karpát

V Lozorne vzniknú dve stovky domov na jednom konci obce, na druhej strane pri priehrade je plánovaná výstavba desiatok domov tesne pri chránenej prírode. Hrozí vznik ďalšieho nafúknutého satelitu, ktorý má viac obyvateľov, ako zvláda.

Iba polhodina jazdy po diaľnici z Bratislavy, krátky oblúk z D2-ky vpravo, potom vľavo a vitajte v Lozorne.

Hneď pri vstupe do obce si na opustenom poli môžete predstaviť obrovskú novú štvrť. Tá je zároveň dokonalým príkladom neistej budúcnosti Lozorna.

Projekt, za ktorým je podľa starostu bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko, sľuboval mnoho nových domov so stovkami obyvateľov. Najväčšia časť projektu padla, zostali po nej dlžoby a investor vrátil väčšinu pozemkov pôvodným majiteľom.

To však neznamená, že by sa nemalo stavať. Podľa územného plánu sa niekedy určite bude. No domáci netušia, aká veľká štvrť to bude a ako zmení ich životy.

To nie je všetko, Lozorno čakajú aj ďalšie nové stavebné projekty. Vyše trojtisícová obec sa tak už čoskoro môže nafúknuť aj o tretinu.

Príbeh Lozorna nie je ojedinelý. Podobne, ako sa desaťtisíce ľudí z celého Slovenska sťahujú do Bratislavy, migrujú ľudia aj opačným smerom – preč z Bratislavy do okolitých dedín a mestečiek. Z malých dedín vznikajú obrovské satelity, predimenzované miesta s domami a bytovkami, ale bez škôl, obchodov, ihrísk a inej vybavenosti. Napríklad Chorvátsky Grob sa tak nafúkol o neustále rastúcu Čiernu Vodu, rastú aj Ivanka pri Dunaji, Marianka či Bernolákovo.

Projekt výstavby vyše 200 domov na začiatku obce. Zdroj – Royal Invest Slovakia

Čo tu zostane po Ruskovi

Pekné vidiecke prostredie a výborná poloha Lozorna kúsok od hlavného mesta láka po zastavaní Marianky a Stupavy developerov do ďalšej obce na Záhorí, kde chcú postaviť stovky nových domov, viaceré priamo v chránenej prírode alebo v jej blízkosti.

Vedľa poľa sa začína typická dedina – tabuľa obce, po krajoch dlhej hlavnej ulice jedno- až dvojpodlažné domy, v centre Lozorna krčma, radnica, kostol a kultúrne centrum.

Najväčší projekt mal byť ten na okraji dediny. Firma Royal Invest Slovakia pred desiatimi rokmi ukázala podrobný zámer celej zóny, no okrem výmeny majiteľov sa nič neudialo.

Za neúspešným projektom bol podľa starostu Ľubomíra Húbeka Pavol Rusko už pred zhruba desiatimi rokmi, hoci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie