Denník N

Newsfilter: Kiska sa nevyhne otázke, či uvažovať o milosti pre exsiskára a zločinca Kosíka

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Čo povedať exsiskárovi Kosíkovi, ktorý chce beztrestnosť 2. Čo predviedol nový šéf UVO 3. Bude sa merať hodnota Bonaparte + všetko ostatné dôležité zo stredy jednou vetou, v citáte dňa a odporúčaných textoch.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Čo poradíte prezidentovi, keď príde reč na svedectvo proti Lexovi?

Ľuboš Kosík, jeden zo spolupáchateľov únosu Michala Kováča ml., napísal vo vyhlásení poslanom denníku SME, že únos  prezidentovho syna riadil v roku 1995 Ivan Lexa osobne zo svojej kancelárie. Bývalý príslušník SIS Kosík tým chce zvýšiť lukratívnosť svojej ponuky vypovedať o únose Kováča ml. Napísal už aj list generálnej prokuratúre. Základnou podmienkou na jeho výpoveď je však dostať ho na Slovensko z väzenia v Mali. Tam Kosíka chytil Interpol, keď unikal pred právoplatným odsúdením na 14 rokov, ktoré má zo Slovenska za podvody so zmenkami.

Slovenský minister vnútra Kaliňák aj slovenská ministerka spravodlivosti Žitňanská tvrdia, že sa o vydanie Kosíka snažia, ale predpovedať, či a ako rýchlo sa to podarí, je vzhľadom na pomery v Mali lotéria.

A čo za to? Kým však bude Kosík v cele v Mali čakať na úspechy slovenských diplomatov, na Slovensku sa prirodzene začne riešiť, čo smie republika ponúknuť bývalému siskárovi za to, ak bude vypovedať o okolnostiach únosu a možno aj plánoch na vraždu Oskara Fegyveresa.

Kosík je právoplatne odsúdený na 14 rokov a zákon mu povoľuje odpustiť trest až po troch štvrtinách, čo nie je pre Kosíka riešenie.

Môže podať ústavnú sťažnosť na jeho odsúdenie, ale zatiaľ nevidno dôvod, prečo by mu mal Ústavný súd vyhovieť. A uvažovať o tom ako o dohode, je zvrátenosť už len pri pomyslení.

Čoraz viac sa preto bude spomínať možnosť, že by Kosíkovi dal milosť prezident. Ten na to právo má, ale je veľmi sporné, či by to bolo správne, a ak áno, za akých okolností.

Žiadne podmienky, žiadne dohody. V prvom rade vôbec nie je jasné, či by výpoveď Kosíka významne pomohla spravodlivosti v prípade Michala Kováča mladšieho. Vyšetrovací spis v tomto prípade totiž možno obsahuje aj oveľa dôležitejšie, presnejšie a hodnovernejšie svedectvá, ako by bolo Kosíkovo. Kým sme však nečítali spis o tomto prípade, respektíve súd nezačal, nemôžeme o tom tvrdiť nič jednoznačné.

Ak by však predsa len nastala situácia, že by Kosík vypovedal na Slovensku a preukázateľne významne by tým pomohol spravodlivosti, prezident

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Newsfilter

Teraz najčítanejšie