Denník N

Newsfilter: Kiska sa nevyhne otázke, či uvažovať o milosti pre exsiskára a zločinca Kosíka

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Čo povedať exsiskárovi Kosíkovi, ktorý chce beztrestnosť 2. Čo predviedol nový šéf UVO 3. Bude sa merať hodnota Bonaparte + všetko ostatné dôležité zo stredy jednou vetou, v citáte dňa a odporúčaných textoch.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Čo poradíte prezidentovi, keď príde reč na svedectvo proti Lexovi?

Ľuboš Kosík, jeden zo spolupáchateľov únosu Michala Kováča ml., napísal vo vyhlásení poslanom denníku SME, že únos  prezidentovho syna riadil v roku 1995 Ivan Lexa osobne zo svojej kancelárie. Bývalý príslušník SIS Kosík tým chce zvýšiť lukratívnosť svojej ponuky vypovedať o únose Kováča ml. Napísal už aj list generálnej prokuratúre. Základnou podmienkou na jeho výpoveď je však dostať ho na Slovensko z väzenia v Mali. Tam Kosíka chytil Interpol, keď unikal pred právoplatným odsúdením na 14 rokov, ktoré má zo Slovenska za podvody so zmenkami.

Slovenský minister vnútra Kaliňák aj slovenská ministerka spravodlivosti Žitňanská tvrdia, že sa o vydanie Kosíka snažia, ale predpovedať, či a ako rýchlo sa to podarí, je vzhľadom na pomery v Mali lotéria.

A čo za to? Kým však bude Kosík v cele v Mali čakať na úspechy slovenských diplomatov, na Slovensku sa prirodzene začne riešiť, čo smie republika ponúknuť bývalému siskárovi za to, ak bude vypovedať o okolnostiach únosu a možno aj plánoch na vraždu Oskara Fegyveresa.

Kosík je právoplatne odsúdený na 14 rokov a zákon mu povoľuje odpustiť trest až po troch štvrtinách, čo nie je pre Kosíka riešenie.

Môže podať ústavnú sťažnosť na jeho odsúdenie, ale zatiaľ nevidno dôvod, prečo by mu mal Ústavný súd vyhovieť. A uvažovať o tom ako o dohode, je zvrátenosť už len pri pomyslení.

Čoraz viac sa preto bude spomínať možnosť, že by Kosíkovi dal milosť prezident. Ten na to právo má, ale je veľmi sporné, či by to bolo správne, a ak áno, za akých okolností.

Žiadne podmienky, žiadne dohody. V prvom rade vôbec nie je jasné, či by výpoveď Kosíka významne pomohla spravodlivosti v prípade Michala Kováča mladšieho. Vyšetrovací spis v tomto prípade totiž možno obsahuje aj oveľa dôležitejšie, presnejšie a hodnovernejšie svedectvá, ako by bolo Kosíkovo. Kým sme však nečítali spis o tomto prípade, respektíve súd nezačal, nemôžeme o tom tvrdiť nič jednoznačné.

Ak by však predsa len nastala situácia, že by Kosík vypovedal na Slovensku a preukázateľne významne by tým pomohol spravodlivosti, prezident by musel zvážiť, či je odpustenie trestu za iné Kosíkove trestné činy primerané.

Určite to však nesmie byť v opačnom poradí. Slovensko sa má snažiť dostať zločinca Kosíka domov, no nesmie mu len tak ponúkať beztrestnosť, nikto z jeho predstaviteľov s ním nemôže nijako obchodovať, stačí mu umožniť vypovedať.

2. Zišlo by sa, keby našich porazili Kazachovia

Prvé veľké rozhodnutie novozvoleného šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Miroslava Hliváka dáva nádej, že ÚVO pod jeho vedením nebude automaticky schvaľovať všetko, čo vládna koalícia vo veľkých tendroch urobí. Tesne pred koncom roka ÚVO vrátilo do hry o zákazku za 300 miliónov eur kazašskú stavebnú firmu, ktorá je na Slovensku nováčikom, no podľa kontrolórov riadne splnila všetky súťažné podmienky, a tak ju štátne železnice nemali vyhodiť z tendra.

Toto len tak nenechajú. Nevieme, s akými cenami sa kazašská firma prihlásila do súťaže o rekonštrukcie trate za Devínskou Novou Vsou, pretože otváranie obálok s cenou sa oficiálne udeje až po definitívnom rozhodnutí, ktoré firmy sa vôbec klasifikovali. Keďže sú však Kazachovia nováčik vo veľkých slovenských vládnych tendroch, veľmi pravdepodobne do obálky napísali cenu, ktorá je nižšia, ako ponúknu ich slovenskí konkurenti.

Jediný spôsob, ako Kazachov poraziť, tak potom je vyblokovať ich zo súťaže cez nesplnenie súťažných podmienok. Voči prvostupňovému rozhodnutiu úradu sa tak s veľkou pravdepodobnosťou niektorá z firiem odvolá (ak to neurobia samotné ŽSR).

Rozhodovala by potom Rada ÚVO, ktorú kreoval v minulom volebnom období najmä Smer, a preto treba predpokladať schopnosť porozumieť potrebám slovenských stavebných gigantov.

Čo by si mala priať verejnosť? Ak štátne železnice správne pomenovali súťažné kritériá a kazašská firma ich splnila, mali by sme si priať, aby naozaj vyhrala. Najmä veľké diaľničné tendre v poslednom období ukázali, že najväčšie domáce stavebné firmy majú silnú tendenciu ku kartelom. Očividnou výnimkou je len tunajšia pobočka švédskeho koncernu Skanska, ktorá tendre buď vyhráva najlepšou cenou, alebo ju odtiaľ štát vyhadzuje manipuláciou súťaže. Jeden taký prípad sa stal práve železniciam, ktoré Skansku nezákonne vyhodili z rekonštrukcie trate pri Trenčíne, prečo nám Únia tento úsek za štvrť miliardy eur odmietla preplatiť z eurofondov.

Prípadné víťazstvo kazašskej firmy v najväčšej súťaži za tretej Ficovej vlády by navyše možno pomohlo slovenským firmám spamätať sa, investovať do zlepšenia procesov a nespoliehať sa na to, že majú silné páky u dvoch rozhodujúcich štátnych objednávateľov – ŽSR a NDS. Výstavba slovenských diaľnic a obnova koľají totiž nie je taká drahá len pre prehnané projekčné nároky, korupciu, ale aj pre 25 rokov slabej konkurencie.

Áno, ale. Ak by sa kazašská firma dostala do finále a nebodaj by aj zákazku za približne 300 miliónov eur vyhrala, ostane tu legitímna obava, či nakoniec takú veľkú stavbu naozaj zvládne. Veď pozrime sa napríklad na stavbu obchvatu Bratislavy, ktorého španielsko-rakúsky dodávateľ má obrovské problémy zohnať slovenských subdodávateľov a naozajstné stavebné práce doteraz vlastne ani nespustil. Šikovne zorganizovaný kartel totiž nemusí zaberať len pri súťažiach, ale aj po nich.

3. U Bašternáka budú merať múry

Do komplexu Bonaparte prídu ešte v januári ľudia z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline, aby si poriadne obzreli stavbu a povedali, či jej hodnota je naozaj 26 miliónov eur, alebo sú náklady na ňu nadhodnotené. Urobil to už pred nimi iný súdny znalec, ale prokuratúra reagovala nezvyklo a požiadala aj o druhý posudok.

Pre Bašternákov prípad má posudok o cene stavby význam v tom, že môže povedať, či Bašternák o nákladoch na stavbu neklamal a nedostal sa tak aj vďaka tomu k vyššej vratke DPH.

Vyrábať dva znalecké posudky nie je štandard, no netreba to automaticky považovať za podozrivé. Za iných okolností by totiž prokurátor mohol byť kritizovaný za to, že v takom závažnom prípade nie je dôsledný a spolieha sa len na jeden posudok.

Stále tá istá otázka. Akokoľvek, hanby okolo Bonaparte každým týždňom pribúda a bývať tam je preto ešte viac ponižujúce, ako to bolo len nedávno. Preto tu stále visí otázka? Keby ste tam mali len prenájom, nie vlastný byt, a mali česť, neodsťahovali by ste sa odtiaľ už dávno?

Jednou vetou:

4. Od februára nebudú nemocnice vyberať poplatok za otca pri pôrode a epidurál, poplatok za výber pôrodníka minister zdravotníctva Tomáš Drucker nezruší.

5. Minister vnútra Robert Kaliňák útočí na prezidenta Andreja Kisku faktúrami za lety, no nevie nič ukázať, podľa ministra sú faktúry už stornované, no nevedel povedať ani to, komu ich posielali.

6. Poisťovne pre novú daň nemusia zvyšovať ceny, tvrdí ministerstvo financií, argumentuje tým, že daň z poistenia nahradí už existujúci poistný odvod, vo väčšine oblastí s rovnakou výškou.

7. Osobnosti ako Fedor Gál, Tomáš Janovic či Ján Štrasser sa podpísali pod protest proti zrušeniu relácie Reportéri RTVS a zmene moderátorov relácie Dejiny.sk.

8. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok kritizoval českého prezidenta Miloša Zemana za jeho výroky o Alexandrovi Dubčekovi.

9. Košické štúdio RTVS má riadiť brat Rezníkovho nástupcu v TASR Jozef Puchala, ktorý doteraz pôsobil ako redaktor rozhlasu.

10. Štátny tajomník Peter Krajňák za Most-Híd bude v rezorte školstva pôsobiť v novej sekcii výchovy a vzdelávania národnostných menšín, oznámila to ministerka Martina Lubyová po tom, ako štátny tajomník prišiel o niektoré kompetencie.

Zaujímavé články:

Keď v lete 2017 doznela koaličná kríza, premiér Robert Fico povedal, že už sa nemôže stať, aby na vláde nejaký materiál prešiel „ako my hovoríme – pod pazuchou“. Lenže presne tak, teda „pod pazuchou“, prešiel v novembri na vláde materiál o nákupe bojových vozidiel.

Marián Leško o kšefte SNS s transportérmi. (etrend.sk) 

 

Slovenský politický jazyk nie je jazykom takej Európy, o ktorej dnes vrátane Fica diskutujeme. Je jazykom tej Európy, do ktorej sa nás pokúšal dotiahnuť Mečiar pred 25 rokmi, Európy idiotov, zlodejov, ľudí v zelených sakách a bielych ponožkách.

Michal Havran o zvratkoch na ceste do jadra Európy. (sme.sk)

 

Fico sa v tomto prípade veľmi správne tváril veľkoryso a po slávnostnej večeri k 25. výročiu vzniku Českej republiky ocenil, že Zeman vraví, čo si myslí. Nič iné si ani vo vzťahu k hlave iného štátu dovoliť nemohol.

Roman Pataj o bizarnom predstavení Fica a Zemana

Status dňa:

V roku 2006 sadol Andrej Kiska do čakárne a rozhodol sa, že presvedčí prvú lekárku na spoluprácu s Dobrým anjelom, teda, že ak natrafí na rodinu v problémoch, nech im dá žiadosti, ktoré jej tam nechá. Pustila ho dnu po hodine čakania a povedala prísne: „Mám na vás 5 minút.“

V roku 2009 pomáhalo Dobrému anjelovi už viac ako tisíc lekárov, ale stále mu na tom asi záležalo, lebo prvú úlohu, ktorú mi dal, skôr ako som osobne mohla prísť na pohovor, bolo napísať presvedčivý list lekárom. ( Asi som ho napísala dobre.)

Podstatné je, že dnes je to 1570 lekárov, ktorí nám odporúčajú do anjela rodiny. Bez nich to môžeme zabaliť. Stále ma však mrzia tí, ktorí do spolupráce nešli, lebo stále nám ktosi v problémoch unikne. Aj keď teda, už sme pokryli skoro všetko.

No čo je také najmedové: lekári, ako dnes jeden. Nielenže dá rodine žiadosť, ale nám napíše mail a nie prvý raz, že natrafil na rodinu v extra ťažkej situácii, opíše čo a ako a čo spolu s ním ešte pre nich môžeme urobiť. Takáto starostlivosť a spolupráca je v zahraničí možno štandard, tu na to určite lekári obetujú časť svojho voľného času a energie, ktorej im slovenské zdravotníctvo veľa nedodáva.

Veľmi si ich vážim. Je ich viac, ale dnes menujem dvoch, snáď im to nebude prekážať. Doktor Andrej Rosík z Považskej Bystrice a doktor Bohuslav Giblák zo Žiliny. Všetkým „našim“ lekárom, lekárkam a soc. sestrám veľká vďaka! Krásne to je. Fotku dávam z Popradského plesa, lebo aj tam je krásne a aj tam nám ľudia pomáhajú. #dobreSlovensko

Citát dňa:

Všetko bolo riadené Ivanom Lexom. Vedel o každom kroku príslušníkov SIS počas únosu.

Ľuboš Kosík, bývalý príslušník SIS pre SME povedal, že Ivan Lexa riadil únos prezidentovho syna zo svojej kancelárie. Kosík chce o tom vypovedať 

Shooty:

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mečiarove amnestie

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie