Denník N

Ako mi Lale, tetovač z Osvienčimu, prezradil svoje najdesivejšie spomienky

Lale Sokolov, narodený ako  Ludwig Eisenberg v roku 1916 v Krompachoch so svojou životnou láskou Gitou, rodenou Furmanovou z Vranova nad Topľou. Keď sa do nej zamiloval v Osvienčime, mala osemnásť. Foto – Heather Morrisová
Lale Sokolov, narodený ako Ludwig Eisenberg v roku 1916 v Krompachoch so svojou životnou láskou Gitou, rodenou Furmanovou z Vranova nad Topľou. Keď sa do nej zamiloval v Osvienčime, mala osemnásť. Foto – Heather Morrisová

„Najdôležitejšie preňho bolo povedať svetu, ako stretol v koncentračnom tábore dievčinu a zamiloval sa do nej,“ rozpráva autorka knihy Tetovač z Auschwitzu Heather Morrisová, ktorej Lale Sokolov vyrozprával svoj dlho utajovaný príbeh z Osvienčimu.

Lale Sokolov sa narodil do židovskej rodiny v slovenských Krompachoch ako Ludwig Eisenberg. Tam, ako ani na Slovensku, ho takmer nikto nepozná. Svoj príbeh o tom, ako tetoval väzňom nacistického tábora identifikačné čísla, tajil vyše 50 rokov. Číslo vytetoval aj svojej životnej láske Gite, do ktorej sa zamiloval na prvý pohľad, keď jej držal ruku ako hlavný „tatowierer“ v Osvienčime. Obom sa nakoniec podarilo holokaust prežiť a po krátkom väzení utiecť z Československa do Austrálie, kde zostali žiť až do konca života. Až keď Gita zomrela, rozhodol sa Lale na sklonku života všetko vyrozprávať novozélandskej autorke Heather Morrisovej. Jej kniha Tetovač z Auschwitzu práve teraz vychádza v Británii.

V rozhovore si prečítate:

  • Ako sa Heather Morrisová zoznámila s Lalem a prečo si vybral práve ju, aby jej vyrozprával svoj príbeh.
  • Čoho sa Lale najviac bál v Osvienčime.
  • Prečo mu jeho životná láska Gita v koncentračnom tábore nechcela hovoriť nič o svojej minulosti.
  • Kto ich po vojne zradil a Lale sa tak dostal do väzenia v Československu, a ako sa mu podarilo ujsť s Gitou za hranice. 

Ako si pamätáte na svoje prvé stretnutie s Lalem Sokolovom, v akej nálade za vami prišiel? Mal vtedy 87 rokov.

Keď sme sa prvý raz stretli, Lale strašne smútil za Gitou. Zomrela dva mesiace predtým. Ponáhľal sa, aby mi povedal svoj príbeh, čo najrýchlejšie. Chcel byť s ňou.

Ako ste sa k nemu vlastne dostali?

Môj kamarát, ktorý sa poznal s kamarátom jeho syna Garyho, mi povedal, či by som nechcela „stretnúť toho muža, pretože si myslí, že má zaujímavý príbeh, ktorý by som asi rada počula“.

Lale, ktorý sa narodil v Krompachoch ako Ludwig Eisenberg, viac ako 50 rokov o svojom príbehu mlčal. Prečo sa rozhodol, že ho nakoniec vyrozpráva vám?

Nikto mu o mne veľa nepovedal, akurát, že som napísala nejaké filmové scenáre postavené na skutočných ľuďoch a udalostiach, a že by bolo pre mňa zaujímavé stretnúť sa s ním a vypočuť si jeho príbeh. O niekoľko týždňov na to som s Lalem a jeho dvomi psami strávila dlhší čas. Jeden z nich mi priniesol loptičku, aby som mu ju hodila a on ju mohol naháňať a doniesť naspäť. „Moje psíčatá ťa majú rady, aj ja ťa mám rád, chcem, aby si to bola ty, komu vyrozprávam svoj príbeh,“ povedal Lale a tak sa to všetko začalo.

Nechcel si vybrať novinára alebo spisovateľa?

Gary a jeho kamaráti poznali iba jedného židovského novinára, a Lale jasne povedal svojmu synovi, že sa chce rozprávať s niekým, kto nie je židovského pôvodu, nechcel dať svoj príbeh niekomu, kto má už vopred vytvorený názor a nesie so sebou nejakú záťaž z holokaustu alebo preto, že je Žid.

Prečo zmenil názor a nakoniec sa rozhodol, že svoje tajomstvo, že bol tetovačom z Osvienčimu, nakoniec vyrozpráva?

Lale chcel porozprávať svoj príbeh až potom, čo zomrela Gita. Chcel ju tak chrániť od akýchkoľvek obvinení, ktoré by mohli prísť, že bol kolaborant s nacistami. On a jeho rodina bola súčasťou židovskej komunity v Melbourne, všetci jeho kamaráti vedeli, že bol  Tätowierer (nemecky tetovač), aj to, že stretol Gitu v ženskom koncentračnom tábore Birkenau, no nechcel, aby sa to vedelo medzi cudzími ľuďmi. Myslím si, že sa v tom mýlil, nikto by ho nemal súdiť za to, že prežil. On však stále žil s vinou preživšieho, ktorú si niesla dlhý čas aj Gita a všetci, čo prežili takú traumu a tragédiu.

Kedy vám Lale povedal, že bol tetovač z Osvienčimu?

To, že je Tätowierer, mi povedal hneď prvý deň, čo sme sa stretli. No keďže som o holokauste nemala veľké znalosti, vtedy som ešte celkom nechápala, na čo naráža. Čo všetko obnáša byť tetovačom v koncentračnom tábore, som v skutočnosti zistila až časom.

Zaskočilo vás, keď vám povedal, o čo ide?

Moja prvá reakcia bola taká, že ma to úplne ohromilo. Zrazu som si vypočula príbeh, z ktorého mi bolo hneď jasné, že ide o veľmi dôležitú a významnú súčasť histórie holokaustu. Bolo pre mňa výzvou  dostať z Laleho celú story.

Austrálska obálka knihy Tetovač Osvienčimu od Heather Morrisovej a Lale Sokolov v mladom veku. Foto – Echo/Kickstarter-Project-TheTattooist

Zaujímali ste sa predtým o židovskú históriu a holokaust?

O židovskej histórii som mala len veľmi obmedzené znalosti a o holokauste som niečo vedela z čítania kníh.

Bolo ťažké vybudovať si vzájomnú dôveru?

Na začiatku bolo pre Laleho ťažké, aby sa mi úplne otvoril.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie