Denník N

Kedy sme prestali jesť ako zvieratá a začali jesť ako ľudia

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Vedci usudzujú, že to preto sme takí múdri, lebo jeme iné veci ako opice. Ale z vedeckých štúdií vyplýva aj odvrátená strana noblesy. Vraj sme pre ňu možno náchylnejší na takzvané civilizačné choroby.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Egyptské pyramídy. Visuté záhrady princeznej Semiramis. Mohutná Feidiova socha Dia. Artemidin chrám v Efeze. Rhodský kolos. Mauzóleum v Halikarnasse. Maják na ostrove Pharos. Sedem divov sveta tak, ako ich pomenoval antický svet.

Naša civilizácia príliš roztiahla svoje krídla, a tak nás už veľkosť pyramíd neveľmi ohromí. Hľadáme divy inde. Sú často menej nápadné ako pyramídy, sú viac v tom, čo okolo seba poznávame, než v tom, čo okolo seba vytvárame.

Takto sa pred rokmi v televízii prihováral divákom Milan Lasica vo svojej relácii Mojich sedem divov a svojim hosťom kládol otázku: Čo dnes považujete za sedem divov? Túto otázku som si položil tiež.

Vznešený spôsob života

Mojím štvrtým divom je noblesa. Vznešený spôsob života alebo, ako sa dnes hovorí, „lifestyle“, ktorý nám Slovákom tak veľmi chýba, lebo, ako kedysi správne „odtušil“ Július Satinský, tragicky sme vo svojej histórii zanedbali inštitút komorníka. Angličanom je hej, keď ich noblese vyučuje Jeeves (románová postava).

Ale na druhej strane, ako si tiež všimol maestro Satinský, ani s nami Slovákmi to už nie je až také zlé. Vieme sa napríklad slušne napiť a najesť.

Je čas obeda. Nedeľa. Rodina sedí za stolom. Obrus čipkovaný. Prípitok z krištáľového skla, taniere z porcelánu, príbor strieborný. Jedlo dokonale uvarené. Skrátka jeme ako ľudia. A je to pre nás dôležité. Definuje nás to ako príslušníkov druhu Homo sapiens.

Dokonca aj príloha k najslávnejšiemu vedeckému časopisu Nature sa onehdá venovala vplyvu noblesného stravovania na zdravie a inteligenciu.

Odvrátená strana noblesy

Vedci usudzujú, že to preto sme takí múdri a pekní, lebo jeme iné veci ako opice. Ale z rozličných vedeckých štúdií vyplýva aj odvrátená strana noblesy. Vraj sme pre ňu možno náchylnejší na takzvané civilizačné choroby, napríklad alergiu, cukrovku, reumu či obezitu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mojich sedem divov

Teraz najčítanejšie