Denník N

Lubyová pripravuje zdvojnásobenie kvót na osemročné gymnáziá, Bratislava bude mať stále problém

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Od nového školského roka malo do osemročných gymnázií nastúpiť len päť percent študentov. Ministerka školstva mení kvótu, aby ich nastúpilo desať percent.

V októbri ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) hovorila, že Bratislavský kraj nedostane výnimku a na osemročné gymnáziá bude chodiť najviac päť percent z počtu študentov, ktorí by mali v septembri nastúpiť do šiestej triedy. Teraz pripravuje zákon, ktorý hranicu zvýši na dvojnásobok, teda na desať percent školákov z daného ročníka.

O čo v spore o 8-ročné gymnáziá ide? Na jednej strane stoja analytici aj učitelia základných škôl s názorom, že deti by sa v takom nízkom veku nemali oddeľovať. Teda že by do triedy mali chodiť viac aj menej šikovné deti spolu, lebo potom na základných školách ostávajú len menej šikovné a nemá ich kto ťahať k lepším výsledkom.

Na druhej strane sú gymnáziá s tvrdením, že nadané deti sa na základnej škole nemôžu dostatočne rozvíjať, pretože učiteľ nemá čas venovať sa najnadanejším aj najmenej nadaným deťom.

Nová kvóta od Lubyovej na počet študentov bude platiť vo všetkých krajoch, nielen v Bratislavskom. V niektorých krajoch tak môže 8-ročné gymnáziá navštevovať ešte viac detí ako dnes.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie