Denník N

Newsfilter: Kaliňák po roku zas vyhlasuje vojnu rómskym osadám

Robert Kaliňák a Tibor Gašpar v Krompachoch. foto – TASR
Robert Kaliňák a Tibor Gašpar v Krompachoch. foto – TASR

1. Kaliňák prišiel do osady v uniforme. 2. Macejková tvrdo odpovedala Mazákovi. 3. Zdalo sa, že sme prestali dobiehať Západ. V skutočnosti je to lepšie + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Kaliňák prišiel do osady v uniforme

Minister vnútra sa vo štvrtok v uniforme spolu s policajným prezidentom postavil pred rómske geto v Krompachoch a spolu oznámili batériu opatrení na riešenie kriminality v rómskych osadách.

Základom má byť pripravovaný zákon, ktorý Kaliňák s Gašparom opakovane nazývali ako „zákon o potláčaní kriminality rómskych osád“.

Hneď tu sa môžeme zastaviť prvýkrát. Ak za páchateľa už v názve označíte celú osadu, zaváňa to princípom kolektívnej viny. A navyše tvrdia, že treba zmeniť ústavu tak, že sa „povinnosti dostanú pred práva“.

Na mnohých miestach sú s osadami naozaj problémy a ich susedia celkom prirodzene od štátu čakajú, že im pomôže. Lenže niektoré Kaliňákove nápady idú cez čiaru. Treba ich však brať s rezervou, o viacerých z nich hovoril on aj premiér Fico už pred rokom a nič z nich nebolo.

1. Zvýšenie kompetencií policajtov

„Často sa stávame štatistami pri porušovaní zákona, pretože máme málo kompetencií, aby sme zakročili,“ tvrdí minister. „Nastupuje systém donucovacích prostriedkov,“ doplnil policajný prezident, aby sa policajti „hneď nemuseli báť policajnej inšpekcie“.

Kaliňák s Gašparom navrhujú, aby policajti v budúcnosti mohli zaistiť vec, ktorou narušujete verejný poriadok. Uľahčiť by sa im mala možnosť vstupovať do bytov, na pozemky či použitie psov.

Ak obyvatelia osád nebudú mať na zaplatenie pokuty, budú im môcť vziať „mobily, satelity na domoch“.

Mala by vzniknúť štatistika etnickej príslušnosti páchateľov trestných činov.

Osadníkom by podľa Kaliňákových predstáv mohli zakázať vstup na konkrétne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie