Denník N

Merkelová vládnuť chce. Na ťahu sú Schulz a spol.

Martin Schulz a Angela Merkelová. Foto – TASR/AP
Martin Schulz a Angela Merkelová. Foto – TASR/AP

Tri a pol mesiaca po parlamentných voľbách Nemecko stále nemá novú vládu. Nezvyčajná situácia pre Merkelovú, ktorá je závislá od rozhodnutia iných.

Autor pôsobí na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB

Politika je v prvom rade o presadzovaní vlastných ideí o tom, ako majú byť spravované veci verejné. Kto však vstupuje do politiky, mal by chcieť moc nie pre pocit z moci samotnej, ale v prvom rade pre to, aby v nej vedel presadiť svoje vízie, nápady a prvky politického programu. Kto víziu nemá, radšej nech do politiky nejde.

Ako hovorí starý dobrý Max Weber, ideálny typ politika by mal žiť pre politiku a nie z politiky. Politika však fascinuje ľudí aj tým, že v priamom prenose môžu sledovať životné príbehy, rozhodnutia na politickej scéne, ktoré sa dotýkajú aj ich vlastných životov. Spomeňme si len na vládnu krízu v lete medzi stranami našej súčasnej vládnej koalície.

Takto pred rokom vstupoval z európskej politickej scény na tú národnú nemeckú Martin Schulz. Jeho cieľom bol úrad spolkového kancelára. Po septembri 2017 je jasné, že za súčasnej politickej konštelácie kancelárom nebude. Nemecké voľby mu však priniesli moc. Možno inú, akú čakal, možno takú, akú ani sám nechcel a je otázkou, či je na ňu vlastne pripravený.

Tri a pol mesiaca po nemeckých parlamentných voľbách je to dnes práve líder sociálnych demokratov, kto môže rozhodnúť o najbližšom politickom osude veľkej kancelárky. Tá už jednu veľkú ranu od šéfa liberálov Lindnera dostala.

Reflexia nemeckých volieb

Nedávne nemecké parlamentné voľby boli na nemecké pomery zásadne iné v mnohých aspektoch. V Spolkovom sneme je prvýkrát zastúpených až šesť parlamentných strán, pričom sa päťpercentnú hranicu podarilo zásadným spôsobom prekročiť aj Alternatíve pre Nemecko. Navyše, popri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie