Denník N

Reportéri RTVS sa postavili Rezníkovi: Sklamali ste nás a nesúhlasíme s vami

Redaktori zastavenej relácie napísali Rade RTVS a riaditeľovi RTVS otvorený list. Mnohí redaktori spravodajstva RTVS im vyjadrujú podporu, používajú hashtag #somReporterRTVS.

Tím stopnutej investigatívnej relácie Reportéri RTVS v otvorenom liste protestuje proti zastaveniu relácie vedením verejnoprávnej televízie.

„Toto rozhodnutie nás zaskočilo, sklamalo a nesúhlasíme s ním. Zdôrazňujeme pritom, že spomínané rozhodnutie nám generálny riaditeľ oznámil na vôbec prvom oficiálnom stretnutí s redakciou relácie Reportéri po svojom zvolení do funkcie,“ píše sa v liste.

„Súčasne sa ohradzujeme proti oficiálnemu stanovisku RTVS, ktoré sa týka dôvodov pozastavenia relácie. Medializované tvrdenia považujeme za nekorektné a faktmi nepodložené.“

Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník náhle zastavil Reportérov začiatkom týždňa. Redakciu relácie zlúčil s redakciou programu Občan za dverami, ktorá sa venuje občianskej publicistike. Tvrdí, že Občan za dverami bude obsahovo bohatší.

Rezník otvorený list Reportérov RTVS komentovať zatiaľ nebude. „Keďže otvorený list adresovali Rade RTVS, vedenie RTVS so svojím stanoviskom oboznámi najskôr Radu,“ napísala jeho hovorkyňa Erika Rusnáková.

Reportéri: Poškodí to RTVS

„Sme presvedčení, že Reportéri ako posledná investigatívna relácia na slovenskom mediálnom trhu majú svoje nezastupiteľné miesto v programovej štruktúre RTVS. Myslíme si tiež, že pozastavenie relácie Reportéri môže ohroziť napĺňanie úloh verejnej služby RTVS, ako ich definujú Zákon o RTVS a Štatút RTVS,“ píše ďalej tím relácie.

„Jej pozastavenie podľa nás poškodí reputáciu RTVS, čomu nasvedčujú aj reakcie odbornej a laickej verejnosti na toto rozhodnutie. Investigatívna žurnalistika so sebou prináša riziko nespokojnosti tých, na ktorých konanie poukazuje. Zdôrazňujeme, že takmer všetky sťažnosti adresované Rade pre vysielanie a retransmisiu v uplynulých troch rokoch sa ukázali ako neopodstatnené.“

Reportéri žiadajú Radu RTVS, aby prerokovala rozhodnutie generálneho riaditeľa RTVS a vyzvala ho na prehodnotenie tohto kroku. „Zdôrazňujeme, že zo strany nového vedenia absentovala koncepcia či návrhy na zmeny v doterajšom fungovaní relácie. Na výzvu sme predložili viacero konkrétnych návrhov na zlepšenie, no spätnú väzbu sme nedostali.“

List podpísali za redakciu Ivan Brada, Pavol Fejér, Soňa Gyarfašová, Lýdia Kokavcová, Juraj Mravec, Tomáš Mrva a Katarína Začková.

Moderátor a dramaturg českej verzie investigatívnych Reportérov Marek Wollner pre Denník N povedal, že aj keď slovenskí Reportéri vysielali najmä menšie kauzy, rušiť ich je najhorší možný krok.

„Ak by malo vedenie RTVS záujem, aby relácia bola odvážnejšia, určite by odvážnejšia bola. Mohli posilniť redakciu, zmeniť dramaturga, nájsť človeka, ktorý je známy tým, že sa nezľakne. Ak by naozaj niekto chcel Reportérov niekam posunúť, mohol s reláciou pracovať. To sa dá vždy. Zrušenie programu, a teda zrušenie značky, je tá najhoršia možná cesta,“ povedal.

Mnohí redaktori spravodajstva RTVS vyjadrujú podporu svojim kolegom z relácie Reportéri na Facebooku. „Reportéri RTVS majú moju podporu,“ píše napríklad Zuzana Kovačič Hanzelová, Gabriela Kajtárová, Michal Katuška, Matúš Dávid či Katarína Jánošíková. Status na Facebook dal aj moderátor O päť minút dvanásť, Martin Strižinec. Používajú hashtag #somReporterRTVS.

Reportérov sa zastali aj desiatky osobností. Na webe spustili petíciu, pod ktorou je podpísaný napríklad Peter Zajac, Fedor Gál, Tomáš Janovic, Ján Štrasser či Tereza Nvotová. Spolu s nimi ju podporila asi tisícka ľudí.

„Zrušenie Reportérov potvrdzuje obavy, že zvolením Jaroslava Rezníka za generálneho riaditeľa sa oslabí nezávislosť tejto inštitúcie a RTVS bude podliehať politickým tlakom. Dýcha z neho atmosféra rokov mečiarizmu, keď sa STV stala slúžkou politickej moci,“ píše sa v nej.

Bývalý riaditeľ RTVS Václav Mika ocenil, že redaktori RTVS vyjadrili spoločný postoj k situácii v telerozhlase. „Môže ma len tešiť, že je v komunite novinárov RTVS takýto silný hlas,“ povedal.

Otvorený list redakcie Reportérov RTVS Jaroslavovi Rezníkovi

Otvorený list Reportérov RTVS.

Stopka má byť dočasná

Otvorený list dnes riaditeľovi RTVS Rezníkovi zaslali aj ochranári zo Slovenského ochranárskeho snemu. Sedemdesiatka členov snemu, vrátane Erika Baláža či Mikuláša Hubu, žiada zachovanie investigatívnej relácie Reportéri.

RTVS tvrdí, že Reportéri sú pozastavení len dočasne. „Rozhodlo viac dôvodov. Základný je ten, že svojou kvalitou nezodpovedala nárokom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie