Denník N

Studená vojna sa odohrávala aj na šachovnici. Fischer bol najprv hrdina, potom mu odobrali občianstvo

Bobby Fischer. Foto – TASR/AP
Bobby Fischer. Foto – TASR/AP

V zápase storočia porazil Borisa Spasského a stal sa prvým americkým majstrom sveta v šachu. Od smrti génia a zároveň blázna Bobbyho Fischera uplynulo už desať rokov.

Meno Robert James Fischer, respektíve Bobby Fischer, je známe aj mnohým nešachistom. Dôvodom bol nielen jeho legendárny zápas v roku 1972 s Borisom Spasským, ktorého sledovanosť a výsledok mali priamy odraz na vtedy prebiehajúcu studenú vojnu, ale najmä jeho rozporuplné názory, postoje a povaha. 17. januára uplynie už desať rokov od smrti tohto šachového génia.

Fischer sa narodil 9. marca 1943 v Chicagu. Za šachovnicu si prvýkrát sadol už ako šesťročný. V roku 1956 sa ako 13-ročný stal najmladším juniorským majstrom USA a tento rekord stále nikto neprekonal, a o rok neskôr sa stal najmladším šampiónom USA v tomto športe. Ako 15-ročný sa stal najmladším veľmajstrom v šachovej histórii.

Už vtedy sa však začala prejavovať jeho problematická povaha. Na turnajoch sa sťažoval, že po ňom ide sovietska mafia. Hráči zo Sovietskeho zväzu si podľa jeho názoru dohadovali zápasy tak, aby nevyhrával turnaje.

Z iných súťaží dokonca odstúpil pre hádky s usporiadateľmi ohľadom finančných odmien. Jeho vysoké IQ (181) kontrastovalo s jeho nízkou sociálnou inteligenciou. Hoci mal židovský pôvod, preslávil sa protižidovskými výrokmi, popieraním holokaustu a rezolútne žiadal, aby ho neoznačovali ako Žida.

Hviezdny moment v zápase storočia

V 60. rokoch minulého storočia sa naplno preukazoval jeho obrovský talent. V USA nemal dôstojnú konkurenciu. Osemkrát sa stal majstrom krajiny a v rokoch 1963 a 64 vyhral národné majstrovstvá so stopercentným výsledkom.

Fischerova hviezdna chvíľa prišla v roku 1972, keď sa na Islande stretol s vtedajším majstrom sveta Borisom Spasským v súboji o šachový trón. Bol to jeden z najslávnejších príbehov studenej vojny, označovaný za „zápas storočia“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie