Denník N

Kaliňák v Krompachoch predvádzal populizmus, vraví splnomocnenec pre Rómov Ravasz

Ábel Ravasz. Foto – Andrej Bán
Ábel Ravasz. Foto – Andrej Bán

Ak hovoríme, že za priestupky bude smieť polícia zhabať mobilné telefóny či satelity, tak sa to netýka iba osád, varuje splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ravasz pred návrhmi Roberta Kaliňáka. Tvrdí, že cez Most-Híd takéto návrhy neprejdú.

Zaskočený splnomocnenec Ábel Ravasz reaguje na návrhy a nápady ministra vnútra, ako znížiť kriminalitu v rómskych osadách, ktoré vo štvrtok Robert Kaliňák prezentoval na tlačovke v blate rómskej kolónie v Krompachoch. Asi desať, pätnásť percent z nich považuje Ravasz za konštruktívne, čo je podľa neho posun oproti minulosti.

Vo štvrtok večer ste hovorili v rozhlase o tlačovke ministra Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara v rómskej kolónii v Krompachoch a mal som pocit, že ste o nej ani vopred nevedeli.

Mali sme nejaké informácie, že sa čosi také chystá. Dokonca pán minister aj dával do médií, že pripravuje nejaký zákon. Ja som s ním bol naposledy v decembri počas výjazdového zasadnutia vlády v Revúcej. Vtedy sme obaja spolu išli na tamojšie rómske sídlisko, kde viac-menej neformálne odprezentoval rôzne takéto nápady. Ale samotný návrh zákona som zatiaľ nevidel. A že bude takáto tlačovka, to som sa dozvedel iba z médií, ktoré o nej informovali.

Je zvláštne, že ako splnomocnenec ste neboli vopred informovaný.

Potom som pánovi ministrovi zavolal, o čo ide, a veľmi ochotne mi veci vysvetlil. Mrzí ma, že ako úrad splnomocnenca sme neboli súčasťou prípravy zákona.

Dotklo sa vás to a chápete to ako prejav nedôvery či prehliadania? Nestalo sa prvýkrát v tejto krajine, že minister vnútra, nielen Kaliňák, obchádza splnomocnenca.

Máte pravdu, ale nevidím to vôbec dramaticky. Chápem tento materiál zatiaľ iba na úrovni konceptu. Teda minister asi zadá policajnému prezidentovi, aby jeho tím pripravil nejaký materiál.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha Andreja Bána Slon na Zemplíne

obchod.dennikn.sk

Kaliňák a rómska kriminalita

Teraz najčítanejšie