Denník N

Trump robí štandardnejšie veci, ako sľuboval. Odpustia mu voliči?

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Nemáme žiadny múr a prezident dnes hovorí o „zákone lásky“, ktorý môže otvoriť cestu k občianstvu pre milióny nelegálnych migrantov, ktorých kedysi prisľúbil deportovať.

Autor je americký analytik
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Oheň a hnev, ktoré vyvolala rovnomenná kniha Michaela Wolffa, sa do veľkej miery sústreďuje na osobnosti a boje o moc v Bielom dome. Ale za všetkým týmto sa skrýva dôležitý politický vývoj, ktorý vysvetľuje skutočnú trhlinu medzi Donaldom Trumpom a jeho bývalým hlavným stratégom Steveom Bannonom. Zdá sa, že prezident Trump opustil populizmus.

Postrašíť a potom sa zaradiť

Pamätáte sa ešte na kandidáta Trumpa? Jeho základnou témou bola imigrácia, pri ktorej sľúbil zastávať nekompromisne tvrdé stanovisko vrátane výstavby hraničného plota a masových deportácií. Jeho Kontrakt s americkým voličom prekypoval populistickými opatreniami počnúc tvrdými akciami proti Číne a končiac programom verejných prác vo výške jeden bilión dolárov. Jeho ekonomické plány sa zameriavali na rozdávanie maškŕt pre strednú triedu: od 35-percentného škrtania daní pre rodiny zo strednej triedy po odpočítateľné položky na starostlivosť o deti a starých. Trump tiež volal po prísnych obmedzeniach lobingu a časových obmedzeniach pre členov kongresu.

Posledná Trumpova televízna reklama zobrazovala finančníka a miliardára Georgea Sorosa, šéfku FED-u Janet Yellenovú a šéfa spoločnosti Goldman Sachs Lloyda Blankfeina a z obrazovky znel temný Trumpov hlas, ktorý varoval pred „globálnou mocenskou štruktúrou, ktorá je zodpovedná za ekonomické rozhodnutia, ktoré olúpili pracujúcu triedu, pripravila našu krajinu o jej bohatstvo a vložila tieto peniaze do vrecák hŕstky veľkých korporácií a politických subjektov“.

Preskočme v príbehu k dnešnému Trumpovi. Nemáme žiadny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie