Denník N

Neverte, že máte vysoký tlak, keď vám ho zmerali len raz, hneď ako ste vošli do ambulancie

Foto – Flickr.com/Jaslen Kaur
Foto – Flickr.com/Jaslen Kaur

V titulkoch novín sa písalo, že vysoký tlak začína už od 130/80, vôbec sa však nerieši, že lekári ho často merajú nepresne a predpisujú zbytočné lieky.

Píše Erin N. Marcusová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Keď mi nedávno v telefóne vyskočilo upozornenie na článok, ktorý už v titulku odkazoval na nové smernice v oblasti liečby zvýšeného krvného tlaku, spomenula som si na pacienta, ktorého nedávno môj tím prijal na oddelení.

Zobudil sa uprostred noci, chcel ísť na toaletu, no omdlel a hlavu si udrel o podlahu. Ľudia, ktorí ho našli odpadnutého, si všimli, ako sa šklbe, poslali ho teda na sériu vyšetrení, aby s určitosťou zistili, či a prečo má záchvaty. Všetky testy však boli negatívne. No keď vyliezol z postele a postavil sa, jeho krvný tlak náhle poklesol zo 137/63 na 98/50. Jasný znak poruchy, ktorú voláme ortostatická hypotenzia (výrazný pokles krvného tlaku po postavení sa).

Jeho žena nám prezradila, že sa mu už niekoľko mesiacov točí hlava. Približne rovnako dlho vraj užíva aj nové lieky na krvný tlak. Povedala som im, aby okamžite prestal brať tieto tabletky a zredukoval aj dávku ďalších liekov na tlak.

O dva dni neskôr ma jeho žena informovala, že sa manželovi darí omnoho lepšie.

Aj preto spozorniem zakaždým, keď vidím novinové titulky v duchu „130 je po novom zvýšený tlak“ či „Milióny Američanov potrebujú znížiť svoj krvný tlak“. Koľko ľudí bude mať v dôsledku prehnanej liečby podobné príznaky ako náš pacient? Koľkí si pritom ublížia?

Pomyslela som si: „Nikdy viac!“

Deväť smerníc, rôzne pokyny

Posledné odporúčania o zvýšenom krvnom tlaku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie