Denník N

Žitňanská o Kaliňákovi v osade: Populistické skratky podnecujú napätie

Robert Kaliňák a Tibor Gašpar v Krompachoch. foto – TASR
Robert Kaliňák a Tibor Gašpar v Krompachoch. foto – TASR

Návrhy ministra vnútra na boj s „rómskou“ kriminalitou kritizuje ministerstvo spravodlivosti, aj opozícia. Vyčítajú mu rasizmus.

Návrhy, ktoré vo štvrtok v rómskej osade v Krompachoch predstavili minister vnútra Robert Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar, nebudú mať podporu vo vládnej koalícii. Kritizuje ich Most-Híd. SNS odkázala, že k „týmto témam ešte bude sedieť koaličná rada“.

Kaliňák hovoril o novom „zákone o potláčaní kriminality rómskych osád“ a o zámere zmeniť ústavu tak, aby „sa povinnosti dostali pred práva“. Policajti sa podľa neho nemajú báť inšpekcie, keď budú zasahovať v osade, bol by za to, aby bolo napríklad možné Rómom zakázať vstup na námestie, a v prípade, že nemajú peniaze na pokutu, tak by im policajti mohli zobrať mobil či odmontovať satelit.

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka Mostu-Híd Lucia Žitňanská zákon ešte nevidela, a preto jeho detaily nevie komentovať. „Už teraz však musím prednaznačiť, že tak, ako na všetky zákony, aj na tento návrh sa treba pozerať spôsobom, že má platiť pre všetkých a nielen pre konkrétne osady, alebo konkrétnu etnickú skupinu.“ Z tohto pohľadu bude podľa Žitňanskej potrebné posudzovať aj jednotlivé opatrenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kaliňák a rómska kriminalita

Teraz najčítanejšie