Denník N

Hrnko zavarí, Rezník zareže (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Choleva, Korda, Stach a Bezák vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Dianie vo verejno-právnej RTVS je znepokojujúce a začína pripomínať 90. roky. Tentoraz podľa scenára Hrnček var: Hrnko zavarí, Rezník zareže. Ťažko uveriť, že podobnosť rozhodnutí v RTVS s kritikou poslanca Hrnka je čistá náhoda.

Prešľap týždňa

Všetko dobré v tomto roku významných výročí. Len to želanie našim politikom nevydržalo ani len jeden deň. A už sa na nás opäť sype jeden útok za druhým. Neoslavujme nič, pretože každá oslava sa končí krčmovou bitkou. A to nie len u nás. Výročie roku 1968 si sebe vlastným spôsobom pripomenul prezident Zeman: Dubček bol „podělaný hrůzou“ … Tak toto je skutočne výrok hodný „hrdinu“.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Prešľap týždňa

Za necelé dva roky, čo má slovenské školstvo opäť v pazúroch Slovenská národná strana, ho bývalý minister Plavčan stihol pripraviť o ťažké milióny eur z eurofondov a súčasná ministerka Lubyová urobila v rezorte zmeny, ktorými sa podľa nej nič nemení (teda určite nie k lepšiemu). Kde skončilo Učiace sa Slovensko? Mimochodom, neznamená v tomto prípade skratka SNS – Slováci Naveky Sprostí?

Prešľap týždňa 2

Investigatíva vo verejnoprávnej televízii? Kritický pohľad na naše dejiny vo verejnoprávnom rozhlase? Fuj, fuj, heš, heš, apage satanas! Nie, nezrušíme, len dočasne pozastavíme, zreorganizujeme, zlúčime, presunieme, vylúčime, doplníme… tak ako nenápadne prikazuje strana, vláda a nápadne Hrnko. Hovorí sa tomu varenie žaby v studenej vode. Čakali ste snáď od nového riaditeľa RTVS niečo iné, priatelia?

Citát týždňa

„Nedať vyznamenanie nikomu, kto stál pri zrode SR a oceniť tých, čo Slovensko nenávidia, to je symbolika na úrovni Kotlebových šekov na 1488 eur,“ komentoval boľševik (pardon, smerák) Ľuboš Blaha výber osobností, ktorým prezident Andrej Kiska udelil 1. januára štátne vyznamenania. V politickom jazyku existuje termín užitočný idiot – podľa definície ide o ľudí, ktorí sa dávajú propagandisticky zneužiť na ciele, ktorých zmysel si plne neuvedomujú. Navrhujem vniesť do politického jazyka nový termín – neužitočný idiot.

 

Radovan Choleva, politický konzultant

Udalosť týždňa

Ako nováčik v tejto zostave mám smelú ambíciu vyberať do týždenného súhrnu vždy iba pozitívne udalosti. Na Slovensku to nie je jednoduchý a už vôbec nie populárny žáner, ale verím, že si tu nájde svoje miesto.

Pozitívnou udalosťou týždňa je jednoznačne ostrý nástup nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Miroslava Hliváka. Tento verejne nepriznaný, ale predsa len nominant strany Most-Híd odštartoval nový rok vo veľkom štýle. Najprv v utorok na TA3 v Téme dňa naživo a otvorene zdôvodnil, v čom všetkom pochybil podpredseda(!) Smeru-SD Juraj Blanár ešte ako žilinský župan pri nákupe CT-čiek a o deň neskôr sme sa dozvedeli, že v doteraz najväčšom tendri tejto vlády – v štátom kontrolovaných Železniciach SR za 305 miliónov eur – vrátil do hry jedného z uchádzačov, ktorého pôvodne ŽSR zo súťaže vyradili. Hlivákov prístup je o to obdivuhodnejší, že v prvom prípade išlo o široko medializovaný prípad, v ktorom sa na druhú stranu postavil okrem žilinskej županky Eriky Jurinovej osobne aj líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, známy to obľúbenec všetkých troch predsedov koaličných strán. Šéf ÚVO dokonca zverejnil svoje rozhodnutie neobyčajne promptne, len pár desiatok minút po zaslaní e-mailu od Jurinovej, ktorým sa vzdala možnosti odvolania, hoci oficiálny termín ešte neuplynul. V druhom prípade zase ide o lobisticky mimoriadne delikátnu zákazku, pričom ŽSR patrí do portfólia ministra za Most-Híd Arpáda Erséka a štátneho tajomníka za Smer Viktora Stromčeka (bez poradia). Nevedno, či je to vypálenie akýchsi zákulisných výstražných signálov, alebo to, čo horolezci nazývajú „odvahou nič netušiaceho“, ale ak si na chvíľu zasnívame, tak by to mohla byť tretia možnosť – obdivuhodná nebojácnosť novopečeného úradníka. Ak bude Hlivák pokračovať v nastúpenom trende aj ďalej, stane sa Harvey Dentom slovenského verejného života. A kde inde, ako na úrade, ktorý skúma verejné obstarávania, by mal na to lepšie predpoklady? No, nové väzenské cely kvôli tomu zatiaľ budovať nemusíme, ale zatlieskať mu na diaľku môžeme. Pretože ak niečo Slovensko potrebuje viac ako vajcia, tak sú to skutočne nezávislí úradníci, ktorí majú pri výkone svojej funkcie voľné ruky a úprimnú túžbu po spravodlivosti.

Podcenená udalosť

Slovenský študent práva na University of Cambridge Jozef Maruščák spolu s dvoma ďalšími spolužiakmi vytvoril softvér, ktorý využíva umelú inteligenciu na to, aby predpovedal výsledky súdnych sporov. Jeho CaseCrunch dokázal poraziť aj viac ako stovku renomovaných britských právnikov, ktorých úspešnosť odhadov bola 62,3%, pričom úspešnosť softvéru bola na úrovni 86,6%. Využitie takéhoto softvéru má nedozerné možnosti, hoci sám Maruščák ho prezentoval iba ako komerčný produkt, ktorý môže pomôcť bankám, poisťovniam, a samozrejme, právnikom v súdnych sporoch. No nie právnici sú tí, ktorí by sa mali obávať, že nebudú mať v budúcnosti čo jesť. Ak by tento softvér dokázal systémovo eliminovať „nesystémovosť“ niektorých súdnych rozhodnutí, práve táto ctihodná profesia by mohla byť čoskoro takýmto softvérom nahradená. A minimálne v slovenských pomeroch by išlo o revolúciu, ktorá by mala až neuveriteľné rozmery – človek by sa mohol spoľahnúť, že sa v každom svojom súdnom procese dočká nezaujatého, objektívneho a spravodlivého rozsudku. Je to síce ešte len hudba budúcnosti, no študent Maruščák už zabrnkal prvé tóny.

Mediálny prešľap týždňa

V mierne upravenom názve rubriky sa budem každý týždeň venovať prešľapu nejakého média. Uplynulý týždeň má jasného víťaza, ani ho už netreba bližšie predstavovať. Keď pred voľbou riaditeľa RTVS dostal Béla Bugár otázku, či si vie predstaviť Jaroslava Rezníka ako riaditeľa, ktorý bude túto inštitúciu riadiť nestranne a objektívne, odpovedal takto: „Hovorí sa, že z bývalých najlepších zlodejov boli najlepší strážcovia objektov.“ Ak budeme v tejto metafore pokračovať, tak zrušiť na začiatku svojho pôsobenia v RTVS jedinú investigatívnu reláciu je to isté, ako keby bývalý zlodej po nástupe do funkcie strážcu objektu ako prvé nechal odmontovať všetky bezpečnostné kamery. Nemusí to síce ešte automaticky znamenať, že sa v objekte od zajtra začne kradnúť (pretože ani bývalý zlodej by to azda neurobil až takto okato), ale personalisti, ktorí ho inštalovali do funkcie, by mali mať od výčitiek svedomia obrovské kruhy pod očami.

Citát týždňa

„Zlodejov je také kvantum, že si kradnú navzájom…“

Ivan Tásler na oslavách 10. výročia vstupu SR do Schengenu, pred hlavnými hosťami Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom a Bélom Bugárom (v zázname RTVS).

 

Eugen Korda, novinár, .týždeň

Udalosť týždňa

Udalosťou tohto týždňa je udalosť, ktorá sa začala práve dnes – prezidentské voľby v Českej republike. Dnes nikto nevie predpovedať, kto sa dostane do druhého kola. S veľkou pravdepodobnosťou to bude Miloš Zeman a niekto z trojice Drahoš, Horáček či Topolánek. Druhé kolo, ktoré bude o dva týždne, ukáže, ktorým smerom sa naši susedia vyberú. Treba len dúfať, že nakoniec u voličov preváži zdravý rozum a súčasný prezident sa bude musieť odobrať tam, kde patrí – na Vysočinu.

Prešľap týždňa

  1. Robert Kaliňák sa predvádzal v Rimavskej sobote ako neohrozený bojovník proti takzvanej rómskej kriminalite. V prítomnosti ďalšieho „zaslúžilého“ ochrancu bezpečnosti, generála Tibora Gašpara, sa pokúšal presvedčiť občanov, že oni dvaja sú schopní niečo pozitívne v tejto problematike urobiť. Nuž, jeden by im možno aj uveril. To by sa však minister vnútra musel viac venovať strateným faktúram, ktoré záhadne zmizli a menej ovracanému čalúneniu vládnej letky.
  2. Predsedníčka Ústavného súdu I.M. nezostala nič dlžná svojej povesti. Vo svojom vyjadrení pre nemenovanú tlačovú agentúru napadla charakter a odbornú spôsobilosť prezidentovho poradcu, ktorého označila len iniciálkami jeho mena. Vraj súd, na čele ktorého stojí a celé roky ho úspešne vedie do odbornej a morálnej záhuby, hrubo napadol a ani by sa nečudovala, keby ho niektorý sudca zažaloval. (Autor tohto textu sa zdrží expresívnejších vyjadrení na jej adresu a len sa pýta, aké to boli kvality, ktoré viedli Ivana Gašparoviča k tomu, že ju na tento významný post presadil.)
  3. Zeman povedal o Dubčekovi, že sa „podělal“, keď nás prepadli vojská Varšavskej zmluvy a rusáci ho odvliekli do Moskvy, kde podpísal hanebnú zmluvu o „dočasnom“ pobyte okupačných vojsk na území Československa. Nie, že by to nebola pravda, ale počuť to z úst opilca, je predsa len silná káva. Robert Fico sa na to, ako český prezident „ogrciava“ človeka, podľa ktorého chce pomenovať nové vyznamenania, len prizeral a občas dokonca aj zatlieskal. Otázkou zostáva, či s tým vyjadrením súhlasil alebo ho prepočul. Obidve možnosti sú zlé.

Podcenená udalosť

Novozvolený riaditeľ RTVS nezostal nič dlžný povesti, ktorá ho sprevádza počas celého profesionálneho pôsobenia v médiách. Charakterizovať sa dá niekoľkými slovami: servilita, zákernosť, oportunizmus a deštrukcia. Kto čakal, že sa zmenil a na srdci mu bude ležať blaho verejnoprávnej inštitúcie, ktorej šéfuje, tak sa fatálne mýlil. Pánovi Rezníkovi leží na srdci jediné blaho – to jeho.

 

Braňo Bezák, copywriter, hudobník

Udalosť týždňa

Výsledky českých prezidentských volieb budeme poznať až po uzávierke tohto textu. Dúfam, že budú zaujímavejšie ako kampaň, ktorá im predchádzala. V čase, keď Zeman ohýba českú demokraciu až k prasknutiu, by som očakával vypätý, energiou nabitý súboj plný veľkých tém. Ukazuje sa však, že nech to dopadne akokoľvek, zatiaľ je víťazkou nuda.

Prešľap týždňa

Som bordelár a neslúži mi to ku cti. Často sa stane, že úrady odo mňa chcú nejaké papiere, ktoré za ten svet nemôžem nájsť. Podobný problém má aj Kaliňák s faktúrami pre prezidentskú kanceláriu. Na ministerstve, ktoré sa má starať o poriadok, je bordel. To je taký paradox, ako keby minister vnútra chránil zločincov pred občanmi a nie naopak. Ale počkať… to nie je paradox, to je realita!

Citát týždňa

Podľa priamych účastníkov prezident Trump v debate o imigračnej politike povedal, že nechce imigrantov z Afriky, Haiti, Salvádoru a iných „zas.aných dier“. Len Trump dokáže preraziť dno, na ktoré už klesol Trump.

 

Karolína Stach, politická radkyňa v Európskom parlamente

Udalosť týždňa

Nad voľbou prezidenta môžu niektorí mávnuť rukou. Veď čo už len taký prezident zmôže, nemá poriadne právomoci, parlament a vláda sú to, čo sa naozaj počíta. Neradím sa k tejto skupine, naopak – jemná moc prirodzenej autority sa môže ukázať ako jedna z najcennejších a najtrvácnejších vecí, ktorú má stredoeurópska demokracia k dispozícii. Je v našom najlepšom záujme, aby česká demokracia tento týždeň ukázala, že má ambíciu nebyť vulgárna, zmätená a agresívna, ale kultivovaná a kultivujúca. Čiže s novým prezidentom, aj v našom záujme.

Prešľap týždňa

„Ak budeme do toho vnášať emócie a situáciu zneužívať na politický boj, tak sa naozaj nikam nedostaneme,“ povedal minister vnútra po tom, ako vo funkcii strávil pätinu svojho života a postavil sa za mikrofóny naaranžované pred polovylúčenú osadu v Krompachoch s cieľom riešiť miestnu kriminalitu.

Citát týždňa

 

Udalosti týždňa

Teraz najčítanejšie