Denník N

Poplach o severokórejskej rakete vyvolal na Havaji paniku, Trump hral golf a tweetoval o fake news

Takto vyzerali obrazovky smartfónov na Havaji po varovaní. Foto – TASR/AP
Takto vyzerali obrazovky smartfónov na Havaji po varovaní. Foto – TASR/AP

Incident na amerických ostrovoch ukazuje na nukleárne napätie medzi Amerikou a Severnou Kóreu. Podľa amerických novín prezident Trump situáciu len zhoršuje.

Keď tridsaťdeväťročná Ashly Trasková dostala tú esemesku, hneď vedela, čo urobí. „Núdzové varovanie: hrozba balistickej rakety smerujúcej na Havaj. Vyhľadajte hneď úkryt. Toto nie je cvičenie,“ písalo sa v sobotu ráno v upozornení, ktoré dostali obyvatelia amerických Havajských ostrovov.

Televízie a rádiá prerušili svoje vysielanie a informovali o zverejnenej hrozbe.

„Každý má plán. Je to veľmi reálne,“ povedala Ashly neskôr pre britský deník Guardian. Býva, podobne ako ostatní na ostrovoch, v dome bez pivnice s veľmi tenkými stenami. Takže keď prišlo varovanie, zobrala svoju mamu aj 15-ročného syna a dvojročnú dcéru i partnera do auta. Cieľom bola jej kancelária v botanickej záhrade s betónovými múrmi, ktorá sa využíva ako úkryt pred hurikánmi.

„Jednoznačne šlo o istý druh paniky. Každý vie, že máte 15 minút do detonácie, a nikto nevie, kde to vybuchne,“ citovali ju britské noviny. Členovia rodiny na druhej strane ostrova, ktorí vedeli, že to nestihnú, jej do telefónu plakali. Neboli sami, čo boli v šoku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie