Denník N

Najproruskejší prezident v EÚ. Prečo má Zeman imidž Putinovho trolla?

Polonahej aktivistke sa podarilo narušiť hlasovanie prezidenta Zemana. Na tele mala nápis „Zeman – Putinova štetka“. Foto – TASR/AP
Polonahej aktivistke sa podarilo narušiť hlasovanie prezidenta Zemana. Na tele mala nápis „Zeman – Putinova štetka“. Foto – TASR/AP

Čo spája dezinformačné weby, komunistov a Tomia Okamuru? Kritizujú EÚ, podporujú Rusko a volili by Zemana.

Bolo len pár hodín po prvom kole prezidentských volieb, keď český premiér Andrej Babiš na seba zobral nezvyčajnú rolu. On, ktorý sa profiluje ako neskúsený „nepolitik“, začal prezidentovi a bývalému premiérovi Milošovi Zemanovi radiť, čo by mal urobiť, aby uspel v záverečnom druhom kole prezidentských volieb proti vedcovi Jiřímu Drahošovi.

Okrem toho, aby sa na rozdiel od prvého kola už zúčastnil televíznych debát, ho vyzval, aby jasne deklaroval, že nechce Česko orientovať na východ a že do Ruska a Číny jazdí len preto, aby podporil český biznis a firmy.

Už na druhý deň Zemanov hovorca tweetoval, že Česko je súčasťou EÚ a NATO.

Zeman – ruský troll

Babišov apel len potvrdil, ako je Miloš Zeman vnímaný doma a vo svete. Ako o proruskom kandidátovi o ňom písali svetové agentúry ako Reuters či Bloomberg a americký denník Wall Street Journal a bruselský server Politico.

Prečo má Zeman imidž figúrky Kremľa, a to až natoľko, že ho na to upozorňuje jeho politický spojenec Babiš a žiada, aby sa tej nálepky zbavil a vyhodil svojich kontroverzných spolupracovníkov?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie