Denník N

Ich život kontrolujú muži od narodenia po smrť. Robot má viac práv ako my, hnevajú sa Saudskoarabky

Niektoré Saudky to riskli a už šoférovali. Foto – TASR/AP
Niektoré Saudky to riskli a už šoférovali. Foto – TASR/AP

Ženy v Saudskej Arábii môžu konečne na futbal, Zeman dostal od Babiša tri úlohy a Katalánci robia znovu napriek Madridu. Prehľad zaujímavých udalostí, ktoré čaká svet najbližší týždeň.

Keď Saudská Arábia minulý rok predstavila robota Sophiu, a dala jej občianstvo ako prvá krajina na svete, okamžite to vyvolalo kritiku. Tento robot má viac práv ako ženy v tejto krajine, kde na mnohé veci dodnes potrebujú povolenie od svojho muža, otca či brata. V podstate celý ich život je v rukách mužov.

Sophia si dokonca ani nemusí zakrývať vlasy,  sťažovali sa na sociálnych sieťach mnohé Saudskoarabky, ktoré by si to s ňou rady vymenili.

https://twitter.com/o7_fy/status/923324357765722117?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fmashable.com%2F2017%2F10%2F27%2Fsaudi-arabia-womens-rights-sophia%2F

Medzitým Sophia napredovala ďalej, najnovšie sa už naučila nielen odpovedať na otázky, ale aj urobiť prvé kroky. V niečom sa však predsa len polepšilo aj ženám v Saudskej Arábii. Minimálne po novom môžu chodiť na futbal.

Veľmi dlhý zoznam

Minulý piatok mohli prísť na štadión miestneho klubu v Džide, kde sa hralo proti futbalistom z Hafaru. Samozrejme, cez bránu určenú rodinám do vyhradenej sekcie pre ženy a deti, ale predsa len. Prvý raz v živote mohli skandovať na štadióne a sledovať zápas naživo. Ešte v roku 2015 jednu ženu, ktorá chcela vojsť na zápas, pri vstupe na štadión zatkli.

Ide o ďalší z krokov korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý sľúbil, že už v roku 2018 ženy budú môcť riadiť autá. Tento týždeň si budú môcť futbalovú atmosféru vychutnať v Dammáne na východe krajiny.  

Čo sa týka rodovej rovnosti, Saudská Arábia je na 141. mieste zo 144 podľa Svetového ekonomického fóra. Korunný princ bin Salmán tak má ešte kde uvoľňovať režim, ktorý vníma ženy ako občanov druhej kategórie.

Čo všetko ešte Saudskoarabky bez povolenia muža vo svojej krajine nemôžu?

Do júna ešte stále nemôžu šoférovať auto. Môžu síce od roku 2015 voliť a kandidovať v lokálnych voľbách, avšak počas kampane sa nemôžu rozprávať s mužmi, ani s nimi mať spoločné kancelárie.

Na to, aby sa mohli rozviesť, vydať, dostať prácu či ísť na operáciu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Čo čaká svet

Teraz najčítanejšie