Denník N

Newsfilter: Rezník bude načúvať, Kaliňák a Fico budú trolovať

Jaroslav Rezník s bývalým premiérom Robertom Ficom ešte v čase, keď bol riaditeľom TASR. Foto – TASR
Jaroslav Rezník s bývalým premiérom Robertom Ficom ešte v čase, keď bol riaditeľom TASR. Foto – TASR

1. Zastavenie Reportérov zdvihlo odpor. 2. Kaliňák udržuje záujem publika. 3. Fico chce pripraviť lex Kiska. Plus jednou vetou, status a citát víkendu a nový Shooty.

 Neodkladajte svoje sny, vaše raz je teraz. Začnite podnikať s Tatra bankou.


Udalosti víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális

1. A čo na to taký Béla Bugár?

Niekoľko dní sa zdalo, že zastavenie vysielania investigatívnej relácie Reportéri, o ktorom na stretnutí s redaktormi informoval šéf RTVS Jaroslav Rezník, nakoniec prejde bez väčších protestov, no od piatku sa zdá, že to predsa len nemusí byť také jednoduché.

#somReporterRTVS. Sedem redaktorov relácie – Ivan Brada, Pavol Fejér, Soňa Gyarfašová, Lýdia Kokavcová, Juraj Mravec, Tomáš Mrva a Katarína Začková – totiž Rade a generálnemu riaditeľovi telerozhlasu poslalo otvorený list, v ktorom vyjadrili sklamanie a presvedčenie, že pozastavenie relácie poškodí reputáciu RTVS, a taktiež sa ohradili proti Rezníkovým tvrdeniam o nízkej kvalite relácie a žalobách.

A nezostalo len pri priamo zainteresovaných. Správy s hashtagom #somReporterRTVS začali uverejňovať aj viacerí ich kolegovia ako Zuzana Kovačič Hanzelová, Gabriela Kajtárová, Michal Katuška či Katarína Jánošíková.

Petíciu na podporu Reportérov podpísala aj tisícka občanov. Postavil sa za nich aj bývalý riaditeľ RTVS Václav Mika a opäť sa ozvala aj organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá tvrdí, že „opakované útoky slovenských politikov na súkromné médiá a nehorázne narušovanie redakčnej slobody vo verejnoprávnych médiách sú nehodné demokracie, ktorá sa nachádza na 17. mieste v rebríčku slobody tlače“.

A napokon sa ozval aj predseda Rady RTVS Igor Gallo, ktorý si myslí, že verejnoprávny vysielateľ by mal mať investigatívnu reláciu.

Ale čo politici? Dôležitejšie však bude, ako sa k situácii vyjadria politici, najmä tí, vďaka ktorým sa Rezník ocitol na súčasnom poste. Minulý rok mu totiž dôveru vyjadrilo hneď 95 poslancov. Rezníkovská koalícia Smer, SNS, Most-Híd a ĽSNS síce nemôže rozhodnutie riaditeľa zvrátiť, ale je známe, že tento človek citlivo vníma, čo sa od neho očakáva.

Iste, zrejme veľká časť z nich očakáva práve minimalizovanie nepríjemných tém. Najprv zastavíme investigatívu, potom zjemníme diskusné relácie, kde si už za Miku premiér mohol vyberať, s kým do nich pôjde a s kým nie, a potom by to ešte chcelo zneutralizovať spravodajstvo – tu niečo vynechať, tam pridať úspechy vlády a podobne.

No i tak by bolo zaujímavé zistiť, čo si o tom myslí napríklad Béla Bugár. Už len preto, čo hovoril  pred trištvrte rokom o voľbe nového vedenia RTVS. „Ak treba vymeniť vedenie RTVS, tak nie preto, že kritizuje vládu, to ma nezaujíma, ale preto, že verejnoprávna televízia musí informovať pravdivo o všetkom, o zlých aj dobrých veciach,“ hovoril vtedy predseda Mosta. „Vymeniť niekoho len preto, lebo dal síce verejnoprávnu televíziu do poriadku, hoci verejnoprávnosť pokrivkáva, môžeme, ale aby to zase nedopadlo ešte horšie.“

No zjavne to tak už dopadlo. A Bugár nemôže hovoriť, že ho nikto nevaroval. Varoval a dokonca vo vlastnej strane.

2. Zlý policajt Kaliňák

Jednoduché to nemusí mať ani minister vnútra Robert Kaliňák, proti ktorého nápadu so „zákonom o potláčaní kriminality rómskych osád“ sa ozvalo tiež viacero hlasov.

Nekompetentné a diskriminačné. „Minister vnútra Robert Kaliňák producírovaním sa v uniforme po osadách a svojimi vyhláseniami len dokazuje svoju nekompetentnosť a nevedomosť o vlastných zákonoch a o aplikačnej praxi,“ povedala Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.

Bývalý splnomocnenec vlády pre Rómov Peter Pollák hovorí, že minister chce byť populárny aj u Kotlebových voličov. Proti je aj ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá považuje „vyčleňovanie jednej skupiny obyvateľov a ich perzekvovanie za nemysliteľné“.

Neprejde. Dôležitejšie však bude, čo na to koalícia. Súčasný splnomocnenec a podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz hovorí, že odmieta „zákony, ktoré páchateľov rozdeľujú na základe príslušnosti k etnickej menšine“ a zároveň tvrdí, že cez Most-Híd takéto návrhy neprejdú.

K Ravaszovi sa pridala aj ďalšia podpredsedníčka strany a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá povedala, že návrh, ktorým chce Kaliňák riešiť rómsku kriminalitu, síce nevidela, ale zrejme k nemu bude mať výhrady.

A SNS odkazuje, že najprv si k tomu musí sadnúť koaličná rada.

Hlavne vystrašiť. Zákon, ktorý ešte nikto nevidel, tak nemusí prejsť. V skutočnosti jeho návrh ani nemusí vzniknúť, pretože divadielko v Krompachoch už splnilo svoj účel.

Kaliňák sa opäť predstavil ako tvrdý chlapík. Čo tam po jeho kamarátoch a peniazoch, ktoré mu posielajú na účet. Dôležitejšie je, že robí bububu po osadách a getách. Ako právnik určite tuší, že aj ten najpriateľskejšie naladený Ústavný súd by zjavne diskriminačný zákon stopol. Jeho trollovanie nestopne nikto.

Naopak, každá politická či novinárska reakcia len rozširuje okruh ľudí, ktorí sa s jeho nápadom zoznámia, a môže mu pridať body u tých, ktorí sa detailami, že v právnom štáte nemožno robiť čokoľvek, nezdržiavajú. Dôležitý je tvrdý postoj a dostatok ľudí, ktorí si myslia, že milióny ukradnuté v Bratislave sú menej ako vrece zemiakov a kára dreva ukradnutá v Krompachoch.

3. Lex Kiska

S nápadom na nový zákon sa vraj pohráva aj premiér Fico. Keďže chce vedieť, ako prebiehala prezidentská kampaň v roku 2014, má „vážne podozrenia“, že Andrej Kiska minul viac peňazí, z čoho mu naskakuje husia koža, a želá si, aby boli nasledujúce prezidentské voľby čisté, chcel by pripraviť zákon, aby najvyšší ústavní činitelia museli zverejniť viac o svojich daniach.

Úžasné! No kým začneme tomuto záchvatu transparentnosti bezuzdne tlieskať, mali by sme si spomenúť aj na drobnosti týkajúce sa samotného predsedu vlády, ako je napríklad jeho bývanie v Bonaparte alebo (aby sme zostali pri téme) kampaň Smeru v roku 2002. A bolo by fajn dozvedieť sa čo-to oficiálne aj o pohyboch na Kaliňákových účtoch alebo stransparentniť nákup transportérov.   

Samozrejme, že po tom predseda vlády nevolá. Vlastne si nemôžeme byť istí ani tým, či naozaj nejaký zákon pripraví. Podobne ako pri Kaliňákovom nápade s kriminalitou v osadách, aj pri premiérovom nápade platí, že najmä udržiava v pohotovosti svoje publikum.

Raz za čas vypustí čosi, čo ho utvrdí v názore, že medzi prezidentom a trebárs Kaliňákom nie je rozdiel. A ak, tak Kaliňák je užitočnejší. Tak ako sme zažili sériu výrokov o daňovom podvodníkovi, potom k podvodníkovi pribudlo vybavovanie vyšetrovania, neskôr prišla reč na faktúry za lietadlo a teraz sa bude pár týždňov skloňovať len Kiska.

Otázka je len, kam až sa to dá stupňovať?

Jednou vetou:

4. Ministerka školstva Martina Lubyová pripravuje zdvojnásobenie kvót na osemročné gymnáziá, Bratislava však bude mať stále problém: záujem o ne je v kraji väčší, ako je navrhovaný limit.

5. Andrej Danko vyhlásil, že podporí exekučnú amnestiu, povedal, že generálny pardon musí prísť,  o exekučnej amnestii má rokovať v pondelok koaličná rada.

6. Prvé súdne pojednávanie s poslancom ĽSNS Milanom Mazurekom bude 26. februára, špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ho bude súdiť pre rasistické výroky.

7. O post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu sa uchádzajú Ján Mazák, Ivan Rumana a Michal Kučera, súdna rada bude rozhodovať v opakovanej voľbe 29. januára.

8. Slovensko je proti tomu, aby Rakúsko znížilo prídavky na deti, ktoré žijú v zahraničí, povedal minister práce Ján Richter, dotklo by sa to napríklad detí slovenských opatrovateliek, ktoré žijú na Slovensku.

9. Bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika zvažuje, že bude na konci roka kandidovať za primátora Bratislavy, hovorí, že zatiaľ nie je definitívne rozhodnutý.

10. Advokátska kancelária Radomíra Bžána sa sťažuje, že jej polícia blokovaním účtu znemožňuje zaplatiť DPH vo výške viac ako 5,5 milióna eur, ktorú mala zaplatiť z odmeny od štátneho MH Manažmentu.

Zaujímavé články:

Blahová trvá na tom, že mu v škole opakovane vysvetlili, že tam nie sú v žiadnej úradnej veci, sú sociálnymi pracovníčkami, nie však zo „sociálky“, ale z Asociácie náhradných rodín, a nejde o výkon súdneho rozhodnutia, len o morálnu podporu matky.

Karol Sudor a Nataša Holinová o Natálii Blahovej, Viere Tomanovej a o údajnom únose dieťaťa. (dennikn.sk)

Nie je náhoda, že Martina Lubyová si svoje dievčenské meno nechala aj po svadbe. Vysvetľuje to tým, že sa vydávala až po tridsiatke, keď už mala pod svojím menom rozbehnutú slušnú kariéru.

Denisa Gdovinová, Michal Magušin a Anton Vydra o Pani ambicióznej (tyzden.sk)

Nicholsonová si v osade urobila pre stranícky Facebook pár fotografií, na ktorých s miestnymi chalanmi vyzerali ako hip-hopová skupina s vokalistkou. Kaliňák prišiel ako muž zákona a garde mu robil policajný prezident.

Zuzana Kepplová o Kaliňákovi v osade. (sme.sk)

Poučení pro nás spočívá v tom, abychom si uvědomili, jak snadno se dají veřejnoprávní média likvidovat. Velmi dobře si pamatuji na svou návštěvu na Slovensku před volbou ředitele, kdy téměř nikdo nevěřil tomu, že by Rezník mohl vyhrát. Realita mnohdy předbíhá naši fantazii.

Erik Tabery o slovenských Reportéroch. (respekt.cz)

Fica netreba charakterizovať, nad ním sa netreba zamýšľať,  jeho treba zo strany demokratickej opozície politicky poraziť a basta.

Lucia Krbatová sa rozprávala s Mikulášom Dzurindom. (sme.sk)

Ak chcete investovať do bitcoinu, nič vám nebráni. Dokonca ani nemožno so stopercentnou istotou povedať, že robíte hlúposť. No skôr, ako si vezmete úver, spomeňte si, že vstupujete na trh, kde dnes úžitok a cenu pomenúvajú kryptoanarchisti a špekulanti.

Ondrej Podstupka o tom, prečo je ťažké povedať, koľko by mal stáť bitcoin (sme.sk)

Rakúšania nedbajú na to, že takáto úprava zákona je pravdepodobne v rozpore s legislatívou EÚ, podľa ktorej žiaden občan Únie nesmie mať na území iného členského štátu horšie podmienky než „domorodec“.

Zolo Mikeš o detských prídavkoch v Rakúsku. (aktuality.sk)

Status víkendu:

Premiér dnes v TA3 povedal, že keď Zeman hovoril aj o Dubčekovi, ako o človeku, ktorý sa „podělal“, on tam osobne nebol.
Blbé je, že z toho existuje video, a to ukazuje, že nehovorí pravdu. (od 1:20)

Citát víkendu:

Je to brutálne inteligentný človek.

Robert Fico o víťazovi prvého kola českých prezidentských volieb Milošovi Zemanovi.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku: 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie