Denník N

Takmer denne nás firmy žiadajú o pomoc, lebo márne hľadajú ľudí s dobrou nemčinou, hovorí Michal Hvorecký

Michal Hvorecký. Foto – archív M. H.
Michal Hvorecký. Foto – archív M. H.

Po nemecky hovorí na Slovensku stále menej ľudí. Michal Hvorecký rozpráva o predsudkoch, ktoré voči nemčine máme, o tom, ako si ju obľúbiť a ľahšie sa ju naučiť.

Spisovateľ Michal Hvorecký (1976) pracuje v Goetheho inštitúte. Venuje sa aj literárnej tvorbe a umeleckému prekladu. Z nemčiny prekladá prózu a divadelné hry, napríklad diela Roberta Walsera či Martina Pollacka.

Je nemčina pekný jazyk?

Krásny! Aj keď si nemyslím, že sa bez hlbšej znalosti dá jazyk posudzovať esteticky. Kto ho však spozná, možno sa doň zamiluje.

Vy ste sa do nemčiny zamilovali?

V mojom živote hrala nemčina odjakživa dôležitú úlohu. Starý otec sa volal Štefan Kirchmayer a pochádzal z Levoče. Veľa predkov z maminej strany vedelo po nemecky. Narodil som sa v roku 1976. V detstve v socialistickej Bratislave znamenala nemčina posledný kontakt so Západom – vďaka rakúskej televízii a rádiu. S nemčinou som mal bezprostredný a každodenný kontakt.

S angličtinou ste sa vtedy vôbec nestretávali?

Málo. No otec sa ako matematik zhodou šťastných okolností v roku 1982 dostal na vedecko-študijný pobyt do USA. Naučil sa predtým dobre po anglicky a priviedol k angličtine aj mňa a brata, za čo som mu vďačný. Moji príbuzní sa v päťdesiatych rokoch učili nemčinu tajne, v Československu bola na školách zakázaná ako jazyk nepriateľov a nacistov. Do istej miery to v ľuďoch podvedome prežíva, nemčinu počujú len skomolenú vo filmoch z obdobia nacizmu a majú pocit, že znie strašidelne.

Viete po anglicky aj po nemecky. Ktorý jazyk je jednoduchší?

Gramaticky je jednoduchšia angličtina, ale má zasa obrovskú slovnú zásobu. Žiadny jazyk nie je ľahký, ak sa ho učíte do hĺbky.

Deti sa v školách sťažujú, že nemčina je priťažká. Je to v porovnaní s inými jazykmi naozaj tak?

Mark Twain o tom napísal pekný, nesmrteľný text. Pochodil Nemecko aj Rakúsko, dva roky žil vo Viedni a naučil sa výborne po nemecky. Angličtina sa podľa neho dá naučiť za tridsať hodín, francúzština za tridsať dní a nemčina za tridsať rokov. Fascinovali ho kompozitá, hlavne naozaj dlhé slová ako Stadtverordnetenversammlung, čiže zhromaždenie mestského zastupiteľstva. Ani Nemci však podobné slová bežne nepoužívajú. Súhlasím, je to náročný, ale aj mimoriadne presný a bohatý jazyk.

S čím majú ľudia pri učení najväčší problém?

Kurzistov mätú napríklad členy, ktoré sú iné ako v slovenčine a majú podobne dôležitú funkciu ako naše koncovky. Nedávno boli Vianoce a tie sú v nemčine stredného rodu, čo sa ani niektorí Nemci nedokážu naučiť po celý život. Alebo si zvyknite, že je zrazu na oblohe ten planéta alebo vás bolí to noha. Pri niektorých slovách sme zvyknutí, že sú mužského rodu, ale v nemčine sú stredného alebo ženského.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie