Denník N

Česko v informačnej vojne: o Drahošovi šíria výmysly, že bol v ŠtB a zneužíval chlapcov

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto – TASR
Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto – TASR

České voľby ukazujú, ako sa robí diskreditačná kampaň v čase Facebooku, internetových diskusií a anonymných protimigrantských stránok.

Keď v sobotu poobede začalo byť jasné, že do druhého kola prezidentských volieb postúpil Jiří Drahoš, publikoval bulvárny denník Blesk anketu so známymi osobnosťami. Pýtal sa ich, koho budú 26. a 27. januára voliť.

Čitateľ sa tak z článku dozvedel, že napríklad herečka Aňa Geislerová podporí Drahoša, zatiaľ čo režisér Zdeňek Troška súčasného prezidenta Zemana. Podstatne zaujímavejšiu informáciu si však mohol prečítať v diskusii.

Hneď v prvých komentároch sa objavil text, ktorý sa tvári ako výňatok z archívnych dokumentov ŠtB. Píše sa tu, že Drahoš bol jej spolupracovníkom, ktorého ŠtB získala cez jeho záľubu v mladých chlapcoch.

„Kto je kandidát na prezidenta Jiří Drahoš: eštebák, vydierač, pedofil a przniteľ detí. Náš budúci prezident?“ pýta sa v príspevkoch anonymný autor.

Kompro na Drahoša

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako komentár bežného internetového trolla, ktorému nemá zmysel venovať pozornosť.

Český investigatívny novinár Jaroslav Kmenta však cez víkend upozornil na to, že podobný typ príspevkov môže byť výsledkom dezinformačnej kampane, ktorá má jediný cieľ: zabezpečiť víťazstvo súčasného prezidenta Zemana.

Kmenta napísal, že už vlani v lete na Drahoša niekto nachystal falošný dokument, ktorý má vyzerať ako autentická správa ŠtB. Drahoš má byť v nej vykreslený ako človek, ktorého ŠtB v 80. rokoch získala pre spoluprácu tým, že využila jeho „záľubu v neplnoletých chlapcoch“.

„Podľa informácií, ktoré sa v spravodajskej komunite šírili, mali falzifikáty vykazovať vysokú mieru vierohodnosti, takže by zmiatli širokú verejnosť,“ píše Kmenta.

Výňatok z údajného spisu na Drahoša v diskusii pod staršími článkami na webe Lidovky a Týden.cz.

Falzifikát podľa neho kombinuje reálne údaje s vymyslenými. Údajný materiál sa odvoláva na kapitána Jana Šandu, ktorý skutočne v ŠtB pôsobil a mal okrem iného na starosti ľudí z akademického prostredia.

„Kvalitná dezinformačná kampaň je vždy postavená na sčasti nepravdivých a sčasti pravdivých informáciach,“ píše Kmenta.

Drahoš už v lete preventívne zverejnil svoje lustračné osvedčenie, ktoré dokazuje, že s ŠtB nespolupracoval. To však v ére internetu a sociálnych sietí nemusí nič znamenať.

„Pokiaľ by sa takýto materiál objavil, mohlo by trvať niekoľko dní až týždňov, než by sa preukázalo, že je to podvrh,“ píše Kmenta.

Tajomný web na scéne

Kmenta špekuluje, že tieto informácie môžu súvisieť s informačnou vojnou, ktorú v posledných rokoch rozpútala Moskva s cieľom ovplyvňovať voľby v zahraničí. Konkrétne dôkazy nepredložil – odvoláva sa len na informácie od svojich zdrojov v českých tajných službách.

Viaceré indície však Kmentom zverejnený príbeh potvrdzujú. Napríklad česká kontrarozviedka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Jiří Drahoš

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie