Denník N

Bugár po zrušení Reportérov: Rezník má ako riaditeľ na zmeny právo

Béla Bugár pred debatou v RTVS pred voľbami 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič
Béla Bugár pred debatou v RTVS pred voľbami 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pokiaľ sa všetko deje v medziach zákona a Rada RTVS nemá výhrady, tak to v tejto chvíli nemáme prečo komentovať, hovorí Dušan Jarjabek zo Smeru.

Budeme veľmi podrobne sledovať jeho kroky, nestrannosť a vyváženosť vysielania. Nikde nie je napísané, že zostane vo funkcii celých päť rokov.

Keď vládna koalícia zvolila za riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) tvrdil, že jeho prácu postrážia.

Najmä potom, ako Most-Híd Bélu Bugára Rezníka najskôr odmietal, práve táto strana pôsobila ako hlavný koaličný strážca nezávislosti RTVS. Teraz, keď Rezník zrušil investigatívnu reláciu Reportéri a robí aj iné zásadné zmeny, sú k nemu v Moste-Híde zmierliví.

Bugár: Politici nemajú zasahovať

„Rozhodnutia v súvislosti s programovou štruktúrou RTVS a jej zmenami sú v kompetencii generálneho riaditeľa verejnoprávnej televízie,“ hovorí teraz Bugár po otázkach na zastavených Reportérov.

„Žiaľ, už sa stáva pravidlom, že manažment tejto inštitúcie siahne na podobné formáty. Investigatívna publicistika by na obrazovke verejnoprávnej televízie mala mať svoje pevné miesto, skúmať a komentovať opodstatnenosť tohto rozhodnutia nám však neprináleží,“ hovorí Bugár. „Politici – zo žiadnej strany – by do programovej štruktúry nemali hovoriť ani formou mediálnych odkazov,“ povedal tiež predseda Mosta-Hídu.

Podpredseda parlamentu Hrnčiar zasa výrazné zmeny vo vysielaní RTVS nevidí. „Ešte asi prešiel príliš krátky čas, ani sa tam ešte neudialo nič také, pri čom by sa dalo povedať, že tá situácia sa zlepšila alebo zhoršila. Zatiaľ RTVS vnímam ako dosiaľ.“

„Považoval by som to za pritiahnuté za vlasy, ak by som mal na základe zrušenia jednej relácie hovoriť nejaké súdy, keď ešte nemám informáciu, či nebude nahradená iným formátom. Tým, že boli tie sviatky a parlament ešte nerokoval, tak sme sa ešte nemali čas o tom ani v klube rozprávať. Predpokladám, že sa to bude riešiť na kultúrnom výbore,“ povedal Hrnčiar.

Foto N + TASR

Šebej: Čakal som to

Najväčším koaličným kritikom Rezníka pred voľbou šéfa RTVS bol František Šebej (Most-Híd), ktorý napokon ani nehlasoval.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie